Czym zajmuje się ekspert w Urzędzie Patentowym? Kto może zostać ekspertem? Jak wygląda i jak długo trwa aplikacja ekspercka? Czym zajmuje się asesor ? Kto sprawuje nadzór nad działalnością eksperta? Na czym polega specjalna ochrona przysługująca ekspertowi? Odpowiedzi na te pytania udziela Natalia Kurek , która jest ambasadorem Student.lex.pl na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Ekspert to pracownik Urzędu Patentowego, który jest powoływany przez Prezesa Urzędu. Owy ekspert ma duże uprawnienia, które wynikają z ustaw lub upoważnienia. Ekspert może orzekać sprawach takich jak prawa ochronne na wzory użytkowe oraz znaki towarowe, oznaczenia geograficznych i topografia układów scalonych, które są rozpoznawane w postępowaniu spornym czy wpis do rejestru.
Ekspertem może zostać osoba, która posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw publicznych, nigdy nie była karana za przestępstwo umyślne. Kolejnym warunkiem jest znajomość języków obcych w określonym stopniu i przy uwzględnieniu umów międzynarodowych. Ekspert tak jak i sędzia musi odznaczać się nieskazitelnym charakterem. Stan zdrowia, wykształcenie wyższe, które odpowiada zadaniom eksperta, odbyta aplikacja ekspercka i asesura, a także poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych; wszystkie te wymagania muszą być spełnione łącznie, aby można było ubiegać się o stanowisko eksperckie.
Prezes UPRP prowadzi nabór na aplikację i przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne. Aplikant wykonuje czynności, które są związane z orzekaniem, ale bez prawa podejmowania decyzji. W przypadku naruszenia obowiązków służbowych aplikant ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną. Aplikacja trwa 3 lata i rozpoczyna się w dniu podpisania umowy o pracę na czas określony z Prezesem UPRP.
Asesor to osoba, która wykonuje czynności eksperta, jednakże jej praca podlega ocenie. Aplikant po złożeniu egzaminu staje się asesorem i prowadzi działalność asesorską przez co najmniej 2 lata. W uzasadnionych przypadkach na wniosek aplikanta aplikacja może być skrócona do 1 roku i 6 miesięcy.
Ekspert w swojej pracy jest niezawisły, ale powinien uwzględniać dyrektywy interpretacyjne ustalone w ogólnych wytycznych Prezesa UPRP, które są wiążące dla ekspertów w przypadku rozpatrywania sprawy.
Nadzór nad działalnością komórek organizacyjnych, w których orzekają eksperci sprawuje Prezes UPRP. Zakres nadzoru nie stanowić obszaru orzekania, ponieważ eksperci są niezawiśli.
Ekspert jako funkcjonariusz publiczny korzysta ze specjalnej ochrony, a co za tym idzie, nie może tworzyć ani należeć do związków zawodowych lub partii politycznych, podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody Prezesa Urzędu i występować jako biegły sądowy w zakresie orzekania.
Ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy w UPRP
Zobacz także Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 2004 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Patentowemu Rzeczypospolitej Polskiej >>
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Polecamy książkę Prawo patentowe, która stanowi kompendium wiedzy o polskim, europejskim i międzynarodowym prawie patentowym. Zobacz fragment publikacji >>