Egzaminy: radcowski i adwokacki będą odbywać się w dniach 20-23 marca 2018 r. Zadaniem zdających będzie zaangażowanie się w rolę profesjonalnego pełnomocnika i sporządzenie pism procesowych, które najlepiej zabezpieczą interesy klientów wskazanych w treści kazusów.
Cztery dni egzaminów
Od 2016 r. kandydaci na profesjonalnych pełnomocników zdają pięcioczęściowy egzamin. Pierwsze trzy dni to kolejno zadania: z prawa karnego, prawa cywilnego i prawa gospodarczego. Na sformułowanie środka odwoławczego z prawa karnego lub cywilnego lub opinii o braku podstaw do jego wniesienia będą mieli po 360 minut. Tyle samo czasu mają na sporządzenie umowy lub pozwu z prawa gospodarczego.
Czwartego dnia zdający zmierzą się z zadaniami z prawa administracyjnego oraz etyki. Pierwsze polega najczęściej na sporządzeniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do NSA. Drugie zagadnienie dotyczy zasad etyki – najczęściej polega ono na ocenie zachowania radcy lub adwokata i sporządzeniu opinii dotyczącej tej materii. Na przygotowanie odpowiedzi ostatniego dnia aplikanci mają łącznie 480 min.
Powtarzanie dobre dla aplikanta
Dobre przygotowanie do egzaminów wymaga kompleksowej powtórki ze wszystkich wymaganych gałęzi prawa. Na szczęście dla zdających od 2013 r. nie trzeba już zdawać testu dotyczącego obowiązujących ustaw, co wiązało się z koniecznością uczenia się przepisów na pamięć.
Nie oznacza to jednak, że kodeksów nie trzeba powtarzać, ponieważ – jak nietrudno się domyślić – podczas egzaminu nieznajomość prawa szkodzi wyjątkowo. Mimo że zdający mogą korzystać z kodeksów i systemów informacji prawnej, takich jak LEX, na zgłębianie przepisów od podstaw nie ma za wiele czasu.
Bardzo istotna jest znajomość aktualnego orzecznictwa, ponieważ to do niego nawiązują najczęściej stany faktyczne opisane w zagadnieniach. Szybkie odkrycie wyroku, który mógł stanowić inspirację dla osób układających pytania, znacznie zwiększa szanse powodzenia.
Dodatkowe zajęcia dla zdających
Osobom przygotowującym się do egzaminu z pomocą przychodzą ich samorządy. Dodatkowe zajęcia organizują zarówno radcowie, jak i adwokaci.
– W Izbie warszawskiej już od sześciu lat organizujemy dodatkowe zajęcia dla aplikantów przystępujących do egzaminu zawodowego. Program rozpoczyna się po zakończeniu regulaminowych zajęć na aplikacji i kończy się przed samym egzaminem – w tym roku 17 marca. Program obejmuje 78 godzin praktycznych zajęć, koncentrujących się przede wszystkim na rozwiązywaniu kazusów odpowiadających zadaniom egzaminacyjnym – mówi Włodzimierz Chróścik, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
– Najbardziej zaangażowanym aplikantom oferujemy również dwudziestogodzinne weekendowe szkolenie wyjazdowe, mogą wziąć w nim udział osoby, które w ostatnim roku szkoleniowym sporządziły wymaganą liczbę pisemnych prac dodatkowych – dodaje.
– Organizacja dodatkowych zajęć dla osób przygotowujących się do egzaminu pozostawiona jest decyzjom konkretnych okręgowych rad adwokackich i zależy w szczególności od potrzeb zgłaszanych w tym zakresie przez aplikantów. W poszczególnych izbach organizowane są zarówno zajęcia repetytoryjne w II semestrze na III roku aplikacji, jak również zajęcia dodatkowe po zakończeniu roku szkoleniowego – mówi adw. Elżbieta Nowak, Przewodnicząca Komisji Kształcenia Aplikantów Adwokackich przy NRA.
Podkreśla, że osoby, które kończą aplikację,lepiej radzą sobie na egzaminach zawodowych niż ci, którzy wybrali inną drogę do zdobycia uprawnień profesjonalnego pełnomocnika.
Egzamin próbny również przez internet
– Wiedza aplikantów sprawdzana jest podczas całego okresu szkolenia, zdają oni kolokwia roczne: z prawa karnego i cywilnego. Zajęcia z prawa administracyjnego również prowadzone są tak, by ich uczestnicy zdobyli umiejętności praktyczne. Podobnie jest z etyką, przekazujemy aplikantom nie tylko wiedzę teoretyczną, ale uczymy ich, jak sporządzać opinie oraz rozstrzygać zagadnienia przypominające te, z którymi zetkną się na egzaminie – mówi.
Aplikanci warszawskiej izby chętnie korzystają z możliwości sprawdzenia swojej wiedzy na egzaminie próbnym. W tym roku odbędzie się on w dniach 26, 27, 29 i 30 stycznia.
– Podczas symulacji aplikanci rozwiązują zadania takie jak te, z którymi zetkną się na egzaminie. Analogiczne są też kryteria ich sprawdzania. – mówi Włodzimierz Chróścik. Próbny egzamin zdawać można w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Izby warszawskiej albo za pośrednictwem platformy e-learningowej – podkreśla.
Dziekan dodaje, że osoby, które biorą udział w organizowanych przez izbę dodatkowych zajęciach, lepiej radzą sobie na egzaminie.
Dodatkowe zajęcia dla zdających egzaminy zawodowe
Kandydatom na radców i adwokatów pozostało już niewiele czasu na przygotowanie się do egzaminów zawodowych. Tym, którzy powtórkę materiału zostawili na ostatnią chwilę, przychodzą z pomocą izby organizujące dodatkowe wykłady i ćwiczenia.