Długa Noc Nauki to cieszące się dużą popularnością wydarzenie, podczas którego większość instytucji naukowych w największych niemieckich miastach zostaje otwarta dla zwiedzających. Mieszkańcy Berlina korzystają z tej okazji już od 15 lat.

Długą Noc Nauki w Instytucie Polskim poprzedziła kilkudniowa wystawa „Nauka to wolność” - multimedialna ekspozycja w całości poświęcona osiągnięciom polskiej nauki na przestrzeni ostatnich 25 lat. Zaprezentowane zostały w niej najciekawsze polskie wynalazki i osiągnięcia naukowe ostatniego ćwierćwiecza, od odkrycia pierwszych planet nie należących do układu słonecznego, poprzez odkrycia archeologiczne w Egipcie i osiągnięcia polskich fizyków pracujących w CERN, po wyniesienie na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Dla naukowców niemieckich przygotowano również specjalne spotkanie informacyjne. Przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki opowiedzieli o możliwościach zdobycia środków na polsko-niemieckie badania.

Tegoroczna Długa Noc Nauki odbywała się w sobotę 13 czerwca. Instytutem Polskim zawładnęły roboty. Specjalnie z tej okazji sprowadzono z Polski egzoszkielet, cyberrybę i łazika marsjańskiego. Naukowcy opowiedzieli także o przełomowych polskich badaniach nad technologią produkowania ogniw słonecznych z perowskitów. Dodatkową atrakcją były pokazy i degustacja potraw z kuchni molekularnej. Dla dzieci zorganizowano cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty, na których można było skonstruować własnego robota-zwierzątko.


Więcej informacji na temat wystawy i Długiej Nocy Nauki znaleźć można na stronie Instytutu Polskiego Berlinie.