Program jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW) oraz Ambasady USA w Polsce.
"To już jest czwarta edycja Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej, programu, który umożliwia polskim studentom odbywanie wakacyjnych staży w renomowanych firmach amerykańskich" - mówił podczas inauguracji prezes PAFW Jerzy Koźmiński.
Zobacz: Internetowe portale pomogą znaleźć pracę>>>
Podczas uroczystości głos zabrał również ambasador USA w Polsce Stephen Mull. "Dziś wysyłamy na praktyki wakacyjne do Stanów Zjednoczonych czternastu młodych i utalentowanych polskich zawodowców" - powiedział. Zwracając się do laureatów zaznaczył: "Będziecie mieli pracować w dynamicznych korporacjach (...) Będziecie zanurzeni w amerykańską kulturę biznesu i będziecie mogli z bliska śledzić dzień w dzień sposób działania wielkich firm. To wielka szansa".
Zobacz: Kurs przygotowawczy na aplikację radcowską i adwokacką>>>
Mull zwrócił uwagę, że w ciągu 25 lat wolności w Polsce firmy amerykańskie wspierały polski biznes i inwestowany w polską gospodarkę. "Na początku lat 90. zaczynały od skromnych inwestycji na mniejszą skalę, ale szybko zauważyły potężny potencjał rozwoju tutaj, w Polsce (...). Jak dotąd w Polsce zainwestowało już ponad 300 firm amerykańskich. One stworzyły ponad 200 tys. miejsc pracy w przeróżnych sektorach - od usług i handlu zagranicznego po produkcję. Biznes amerykański może być dumny z transformacji gospodarczej Polski" - podkreślał ambasador.
Zobacz: Ostatni dzwonek na złapanie wakacyjnego stażu>>>
Jerzy Koźmiński wyjaśnił, że do tej pory w czterech edycjach programu wyróżniono ponad 70 studentów. "Są to osoby wyróżniające się bardzo dobrymi wynikami w nauce, bardzo dobrze mówiące po angielsku i - co nie mniej istotne - zaangażowane w pracę społeczną" - mówił.
Oferta stażów w USA jest skierowana przede wszystkim do uczestników dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych oraz studentów-wolontariuszy programu „PROJEKTOR-wolontariat studencki”. Jak podał Koźmiński, program stypendiów pomostowych objął już swoim zasięgiem blisko 20 tys. osób na terenach wsi i małych miast. Stypendia mają ułatwić studentom z mniejszych miejscowości podjęcie studiów. Z kolei w programie wolontariatowym studenci angażują się w prowadzenie projektów edukacyjnych w szkołach na terenie wsi oraz małych miast. Koźmiński podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że dotychczas w programie tym udział wzięło już 10 tys. słuchaczy uczelni wyższych, którzy ze swoimi projektami edukacyjnymi trafili do 250 tys. uczniów.
Zobacz: Staż pomaga zdobyć pracę>>>
O udział w Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej mogli ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych studiujący na polskich uczelniach, pochodzący ze wsi i małych miast. Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie. Organizatorzy pokrywają również część kosztów podróży oraz pomagają przyszłym stażystom w uzyskaniu wizy. Polskich studentów w ramach programu gościć będą takie firmy jak The Boeing Company, Chevron, Citi, Pittsburgh Glass Works i Westinghouse. (PAP)
lt/ ula/ mag/