Pracownicy UOKiK, po uzyskaniu zgody sądu, w asyście policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach ośmiu przedsiębiorców zajmujących się przewozami autobusowymi w ramach komunikacji miejskiej. Ma to związek z postępowaniem wyjaśniającym wszczętym przez Prezesa UOKiK.
Z informacji urzędu wynika, że ci przedsiębiorcy wspólnie z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę przetargową. Potencjalne porozumienie dotyczyło postępowań przetargowych na świadczenie usług autobusowego publicznego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji śląskiej organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach. W szczególności chodzi o przetarg ogłoszony 27 lipca 2021 r., dotyczący wykonywania przewozów autobusowych na terenie całej aglomeracji w latach 2022-2029. Łączna wartość zamówienia przekraczała 1,3 mld zł.
- Podejrzewamy zawarcie zmowy przetargowej, dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające i zleciłem przeszukania, które za zgodą sądu przeprowadzili pracownicy Urzędu przy wsparciu funkcjonariuszy Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał dowodowy – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Czytaj też: Zmowa przetargowa jako przesłanka zatrzymania wadium w zamówieniach publicznych >>>
Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli zebrany materiał potwierdzi podejrzenia, wówczas Prezes Urzędu rozpocznie postępowanie antymonopolowe i postawi zarzuty konkretnym podmiotom. Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy.
Zarząd Transportu Metropolitalnego jest jednostką budżetową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i największym organizatorem transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Pojazdy te należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 450 linii i zatrzymują się na prawie 7 tys. przystanków.
Czytaj też: Konsorcjum jako zmowa przetargowa ograniczająca konkurencję >>>
ZTM: przetarg badała Krajowa Izba Odwoławcza
W odpowiedzi ma pytania PAP rzecznik ZTM Michał Wawrzaszek wskazał, że postępowanie wyjaśniające UOKiK dotyczy oferentów, którzy wzięli udział w ogłoszonym w lipcu ubiegłego roku przetargu. Zwraca uwagę, że postępowanie dotyczące potencjalnej zmowy w przypadku tego przetargu było już analizowane i zostało rozstrzygnięte przez Krajową Izbę Odwoławczą. Instytucja ta nie dopatrzyła się zmowy.
Jak wyjaśnił, sprawę do Krajowej Izby Odwoławczej wniosła jedna z prywatnych firm przewozowych, która startowała w tym przetargu i kwestionowała jego rozstrzygnięcie. Później jeszcze ta sama spółka odwołała się do Sądu Okręgowego w Warszawie, który potwierdził decyzję KIO.
- Nam, jako organizatorowi transportu, zależy, aby w każdym ogłaszanym przez nas postępowaniu wygrywał uczciwy przedsiębiorca. Dlatego też umowę przewozową z oferentem, który przedstawił najkorzystniejsze warunki w tej części przetargu, podpisaliśmy dopiero po wyroku KIO - oświadczył Wawrzaszek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.