Zgodnie z art. 17 pkt 9 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wójt wprowadza zmiany wynikające z uzyskanych opinii i dokonanych uzgodnień w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Czy wójt może wprowadzić zmiany nie wynikające z tych uzgodnień?
Zmiany te nie miałyby wpływu na zakres, w który mogą ingerować instytucje opiniujące oraz uzgadniające miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Odpowiedź
Wójt nie może wprowadzić do projektu planu miejscowego zmian nie wynikających wprost z ustalonego trybu uchwalania planu. Bez znaczenia dla tej fundamentalnej zasady uchwalania planu miejscowego jest fakt, iż zmiany te nie wpłyną na zakres, w który mogą ingerować instytucje opiniujące oraz uzgadniające miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Uzasadnienie
Procedura sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest wysoce sformalizowana.
W art. 10 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zostały określone kierunki, zasady i obszary działań mających na celu kształtowanie polityki przestrzennej gminy. Określono je stosunkowo szczegółowo w 16 punktach tego przepisu. Z wyliczenia objętego art. 10 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wynika, że w studium należy określić m.in. tereny wyłączone spod zabudowy (pkt 2), obszary i zasady ochrony środowiska, jego zasobów, ochrony przyrody, krajobrazu kulturowego, uzdrowisk, jak też obszary i zasady ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków i dóbr kultury współczesnej (pkt 3 i 4), kierunki rozwoju systemów komunikacji i infrastruktury technicznej (pkt 5), obszary obejmujące inwestycje celu publicznego (pkt 6 i 7), obszary objęte obowiązkiem sporządzenia planu miejscowego oraz obszary, dla których gmina zamierza sporządzić taki plan (pkt 8 i 9), obszary pomników zagłady, ochronnych stref tych obszarów oraz obowiązujących na tych terenach ograniczeń co do ich wykorzystania (pkt 13), granice terenów zamkniętych i ich stref ochronnych (pkt 15) oraz inne obszary problemowe z określeniem dotyczących ich problemów (pkt 12, 14 i 16). Wymienione w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czynności stanowią katalog zamknięty. Wykładnia czynności zawartych w tymże katalogu nie sprowadza się do wnioskowania z przeciwieństwa, iż czynności nie wymienione w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym można wykonywać w innym czasie. Kardynalną zasadą procedury administracyjnej kształtuje art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego , który stanowi, że organy administracji publicznej działają na podstawie i w granicach przepisów prawa. Tym samym, przeprowadzenie przez organ administracji publicznej czynności nie wskazanej w ustawie obarczone jest wadą i może prowadzić do jej wzruszenia.
Szeroko rozumiany proces planistyczny zaczyna się już na etapie podjęcia przez radę gminy uchwały o przystąpieniu do sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zwanego dalej "studium".
Podsumowując, naruszenie ustalonego w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym trybu prac nad projektem planu miejscowego, a także właściwości organów powoduje nieważność uchwały rady gminy stanowiącej o uchwaleniu planu w całości lub w części (art. 28 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ), co w przypadku prawomocności rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody skutkuje koniecznością ponowienia czynności w zakresie niezbędnym w celu uzyskania zgodności projektu z prawem. Przeprowadzenie procedury uchwalania planu jest konieczne również w przypadku każdorazowej zmiany planu, a zawarte w planie ustalenia koncepcji urbanistycznej i form zabudowy nie mogą być zmieniane bez zachowania ustanowionego trybu wprowadzania zmian do planu (wyrok SN z dnia 17 kwietnia 1997 r.; III RN 12/97). Tryb uchwalania miejscowego planu podzielić można na kilka etapów, których kolejność oraz sposób realizacji powinien zostać zachowany pod rygorem nieważności.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)