Drugim etapem procedury przekształcenia gruntu rolnego na cele inne niż rolnicze jest wyłączenie gruntu z produkcji rolnej, przez co należy rozumieć, co do zasady,rozpoczęcie innego niż rolnicze lub leśne użytkowanie gruntu. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 września 1995 roku sygn. II SA 661/94 wyłączenie gruntów rolnych z produkcji polegać może również na zaniechaniu ich dotychczasowego wykorzystania.
Natomiast, nie uważa się za wyłączenie z produkcji gruntów pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno – spożywczemu, jeżeli przerwa w rolniczym użytkowaniu tych obiektów jest spowodowana zmianą kierunków produkcji rolniczej i trwa nie dłużej niż 5 lat.
Należy zaznaczyć, że rozpoczęcie nierolniczego użytkowania gruntu jest działaniem faktycznym, które wywołuje skutki prawne w postaci formalnego wyłączenia gruntu z produkcji rolnej, przy czym możliwość przystąpienia do użytkowania gruntu innego niż rolniczego może być uzależniona od obowiązku uzyskania stosownej decyzji administracyjnej zezwalającej na takie wyłączenie.
Pełna treść artykułu pt. Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej – ostatni krok w przekształceniu gruntu rolnego dostępna jest w serwisie ABC Budownictwo>>>