Podczas eurowyborów głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel – informuje resort cyfryzacji.

Taką możliwość potwierdza uchwała Państwowej Komisji Wyborczej, w której zapisano wytyczne dla lokalnych komisji: „Przed wydaniem kart do głosowania komisja: sprawdza tożsamość wyborcy na podstawie dowodu osobistego lub każdego innego dokumentu z fotografią (...) Tożsamość wyborcy może zostać także stwierdzona na podstawie mTożsamości, tj. usługi dostępnej w rządowej aplikacji mobilnej mObywatel”.

 

Jak działa aplikacja?

mObywatel to publiczna aplikacja mobilna, wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji. mTożsamość to dostępna w niej usługa. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia, nazwiska, daty urodzenia, numeru PESEL, zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji  kto wydał dokument. Dane te można wyświetlić na ekranie smartfona.

Komisja wyborcza zweryfikuje mTożsamość tak samo jak każdy inny dokument, może również skorzystać z mWeryfikatora. Elementy, które potwierdzają wiarygodność wyświetlanych danych, ich bezpieczeństwo i ważność to m.in. hologram - godło Rzeczypospolitej Polskiej w lewym górnym rogu ekranu, data ostatniej aktualizacji, znak wodny - godło pod danymi osobowymi, elementem dynamicznym - flagą w lewym dolnym rogu.

Czytaj też: Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie

Konieczny profil zaufany

Aby korzystać z mTożsamości, należy najpierw założyć Profil Zaufany. Najprościej według resortu wejść na www.pz.gov.pl i potwierdzić go z pomocą jednego z 10 banków - przez bankowość elektroniczną lub w jednym z 1500 punktów stacjonarnych. 

Ministerstwo podkreśla, że jeśli lokalna komisja nie będzie chciała potwierdzić tożsamości na podstawie mTożsamości, należy powołać się na uchwałę PKW nr 70/2019 z dnia 26 kwietnia 2019 lub poprosić, by komisja skontaktowała się telefonicznie z przedstawicielem PKW i potwierdziła treść uchwały.

W czym pomoże mObywatel?

Aplikacja mObywatel z mTożsamością dostępna jest na smartfony z systemem iOS i Android (od wersji 6.0 wzwyż). Inne usługi - mPojazd, mLegitymacja studencka, mLegitymacja szkolna – dostępne są obecnie wyłącznie na smartfony z systemem Android (od 6.0 wzwyż).

Dzięki mTożsamości można okazać swoją tożsamość np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne czy hotele. mTożsamość nie zastąpi natomiast dowodu osobistego np. u notariusza czy w sądzie.

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych.

Więcej o aplikacji mObywatel na stronie www.gov.pl/mobywatel