Mieszkanka gminy złożyła wniosek o udzielenie jej pomocy w formie zasiłku celowego na zakup żywności dla swojej czteroosobowej rodziny.
Uzasadniając wniosek wskazała, że rodzina utrzymuje się z rent oraz zasiłków przyznanych z GOPS. Sytuacja rodziny jest trudna, ponieważ są ponoszone koszty leczenia oraz opłaty i wydatki. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że wraz z mężem nie pracują ze względu na stan zdrowia.
Kierownik gminnego ośrodka pomocy społecznej przyznał wnioskodawczyni na zgłoszoną potrzebę zasiłek celowy w kwocie 120,00 zł.
Kobieta poskarżyła się do sądu administracyjnego kwestionując wysokość przyznanej pomocy.
Zaznaczyła, że od momentu wdrażania programu "Rodzina 500 Plus" jest wyraźnie wskazane, że świadczenie wychowawcze w żaden sposób nie może powodować utraty należnego zasiłku z pomocy społecznej.
WSA przyznał rację skarżącej, iż do dochodu, od którego uzależnione jest prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, nie wlicza się świadczenia wychowawczego, oraz dodatku wychowawczego.
Jednak podkreślić należy, że organ podejmując decyzję w ramach uznania administracyjnego zobowiązany był rozważyć wnikliwie sytuację rodzinną, majątkową i życiową wnioskodawczyni.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Oceniając sytuację materialną strony słusznie zauważył, że dzieci skarżącej otrzymują świadczenie wychowawcze w łącznej kwocie 1000 zł miesięcznie. Choć, jak już wyżej wskazano, świadczenia z tego tytułu nie podlegają zaliczeniu do dochodu rodziny, to niewątpliwe nie można pominąć faktu, iż mają znaczący wpływ na poprawę sytuacji materialnej rodziny i możliwość zaspokojenia jej potrzeb.
Organ powinien mieć na uwadze, ze pomoc społeczna ma charakter pomocniczy co oznacza, że państwo jest obowiązane udzielać pomocy wówczas, gdy zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych przekracza możliwości jednostki.
Pomoc taka powinna mieć charakter przejściowy, prowadząc do wykształcenia odpowiednich postaw u osób z niej korzystających prowadzących do wykorzystywania własnych uprawnień, zasobów i możliwości w celu przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej – zaakcentował sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 15 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Łd 648/16, nieprawomocny