Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 z późn. zm.) wydano decyzję o zajęciu pasa drogowego Naliczono opłatę biorąc pod uwagę obowiązujące w gminie stawki i ilość dni zgłoszoną przez wnioskodawcę. Po upływie pewnego okresu wnioskodawca wniósł o zmianę tej decyzji informując, że skróci czas zajęcia pasa. Wiąże się to ze zmniejszeniem naliczonej opłaty.

Czy organ powinien zmienić wydaną decyzję, ponownie naliczyć opłatę i zwrócić różnicę wynikającą ze skróconego czasu zajęcia pasa drogowego?

Odpowiedź

Ostateczna decyzja zezwalająca na zajęcie pasa drogowego powinna zostać zmieniona w trybie art. 155 k.p.a. jeżeli wnioskodawca zamierza skrócić okres zajęcia pasa drogowego i żąda zmiany w tym zakresie wydanego zezwolenia. Opłata powinna być dostosowana do nowego okresu zajęcia pasa, a ewentualna różnica uiszczonej już opłaty rozliczona ze stroną.

Uzasadnienie

Jeżeli wnioskodawca żąda zmiany decyzji, która ma walor decyzji ostatecznej, należy zastosować art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego – dalej k.p.a. i w trybie tej regulacji dokonać zmiany zezwolenia na zajęcie pasa drogowego poprzez skrócenie okresu, na jaki zezwolenie zostało wydane oraz rozliczenia opłaty z tytułu zajęcia. Jest to istotne, ponieważ bez dokonania zmiany w obrocie prawnym pozostanie decyzja stanowiąca tytuł do zajęcia pasa w okresie dłuższym niż aktualne żądanie wnioskodawcy oraz stanowiąca podstawę do naliczenia opłaty za zajęcie pasa drogowego za okres, w którym fatycznie pasa nie zajmowano. Zmiana decyzji ostatecznej wymaga zgody strony, jednak w niniejszym przypadku jedyną stroną jest wnioskodawca, a zatem wymóg ten jest faktycznie spełniony.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.)