Pytanie:
Wójt po 3,5- letniej kadencji odchodzi ze stanowiska (po ciągłym sprawowaniu funkcji wójta przez 14 lat, rezygnuje).
Kto podpisuje świadectwo pracy, jak wpisać okres zatrudnienia: kadencjami czy latami?

Odpowiedź:
Świadectwo pracy wójta podpisuje przewodniczący rady gminy. Należy je wydać za każdą kadencję odrębne.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 73 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu. W związku z tym, rozwiązanie poprzednich stosunków pracy z wyboru następowało również wtedy, gdy wójtem na kolejne kadencje była wybierana ta sama osoba. Należało zatem po zakończeniu każdej z nich wystawić świadectwo pracy obejmujące okres jej trwania.

Co się zaś tyczy osoby upoważnionej do podpisania świadectwa pracy, stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy, w drodze uchwały.

Reasumując wójtowi trzeba wydać świadectwa pracy za wszystkie poprzednie kadencje. Te z nich, które dotyczą okresów przeszłych, również powinny być sporządzone z bieżącą datą i podpisane przez przewodniczącego rady gminy.

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami