Wymaga to powołania Lokalnej Grupy Działania. Instrument zachęca do partycypacji i zaangażowania w sprawy gminy oraz służy integracji działań samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych.
W trosce o jakość życia
Nowy instrument utworzony przez Komisję Europejską bazuje na stosowanym w latach 2007-2013 w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa podejściu LEADER. Umożliwia on małym społecznościom powołanie Lokalnej Grupy Działania oraz opracowanie i realizację Lokalnej Strategii Rozwoju.
Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność daje możliwości realizowania działań wpływających na wzrost jakości życia i dotyczących m.in.:
•tworzenia lokalnych inicjatyw na rzecz zatrudnienia oraz wspieranie mobilności pracowników,
•ułatwiania dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych,
•wspierania przedsiębiorczości społecznej i integracji zawodowej w przedsiębiorstwach społecznych oraz ekonomii społecznej,
•wspierania rewitalizacji fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności na obszarach miejskich i wiejskich.
Lokalne Strategie Rozwoju muszą realizować przynajmniej dwie gminy zamieszkałe przez minimum 30 000, a maksimum 150 000 osób. Mogą to być gminy zlokalizowane w różnych powiatach. Obszar jednej gminy może być objęty jedną lokalną strategią. Wyjątek może dotyczyć obszarów zdominowanych przez sektor rybacki, na których zarząd województwa może dopuścić funkcjonowanie dwóch spójnych lokalnych strategii: jednej ogólnej a drugiej branżowej rybackiej.
Jednym z najbardziej pożądanych rezultatów Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność jest wykształcanie w społecznościach i lokalnych samorządach umiejętności porozumiewania się, wyrażania swoich opinii, ale także współodpowiedzialności za rozwój gminy. Kluczowym wyznacznikiem Lokalnej Strategii Rozwoju i podstawą jej finansowania jest jej partycypacyjny charakter na wszystkich jej etapach, a więc na etapie tworzenia, realizacji i oceny.
Zasady korzystania z nowego instrumentu
W skład Lokalnej Grupy Działania wchodzą przedstawiciele władz publicznych, lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych oraz mieszkańców, przy czym na poziomie podejmowania decyzji ani władze publiczne, ani żadna z grup interesu nie posiada więcej niż 49 % praw głosu.@page_break@
Strategia Rozwoju powinna być zaprojektowane z uwzględnieniem lokalnych potrzeb, potencjału i zawierać elementy innowacyjne rozpatrywane w wymiarze lokalnym oraz podstawowe elementy każdej strategii, a więc określać obszar, na którym ma być realizowana, potrzeby, kierunki rozwoju, cele, wskaźniki. Powinna też jednoznacznie wskazywać, które cele (działania) mają być realizowane przy wsparciu jakich funduszy. Budowanie i realizacja strategii zakłada tworzenie sieci kontaktów.
LSR musi być spójna z krajowymi i unijnymi dokumentami strategicznymi oraz planistycznymi.
Podstawowe kryteria, jakie powinna spełniać strategia, zostały określone w art. 33 rozporządzenia ramowego RLKS. Zostaną one uszczegółowione i rozpisane we wspólnym rozporządzeniu ministerstwa infrastruktury i ministerstwa rolnictwa. Kryteria wyboru będą dotyczyć zarówno jakości Lokalnych Strategii Rozwoju ( lokalność, zintegrowanie, innowacyjność, oddolność, partnerstwo), jak również oceny potencjału i doświadczenia Lokalnej Grupy Działania.
Podstawą do stosowania instrumentu RLKS w Polsce są zapisy Umowy Partnerstwa stanowiącej główny dokument strategiczny na poziomie krajowym, określający kierunki interwencji trzech polityk unijnych w Polsce: Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa w nowym okresie programowania 2014-2020.
Zgodnie z art. 33 punkt 4 rozporządzenia ramowego wybór LSR nastąpi nie później niż 2 lata po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską Umowy Partnerstwa (zatwierdzenie nastąpi prawdopodobnie jeszcze w maju 2014). Opublikowanie zaproszenia dla Lokalnych Grup Działania do składania lokalnych strategii rozwoju będzie miało miejsce nie później niż 9 miesięcy przed datą przewidzianą w rozporządzeniu ramowym na wybór Lokalnych Strategii Rozwoju.
Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady realizacji RLKS w Polsce, dostępne na stronie internetowej od kwietnia 2014 roku.
Przydatne materiały:
Zasady realizacji instrumentu Rozwój lokalny kierowany przez społeczność w Polsce