Trzy klasy dokumentów publicznych

Ustawodawca zaproponował wyróżnienie trzech klas dokumentów. Do pierwszej zaliczone będą dokumenty, do których bezpieczeństwa należy przykładać najwyższą wagę – dowody osobiste, paszporty, odpisy, itp. Do kategorii drugiej zostaną zaliczone dokumenty publiczne istotne ze względu na bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo gospodarcze i prawne, w tym dotyczące broni, międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych,  potwierdzające wykształcenie wyższe, specjalistyczne oraz świadectwa dojrzałości.

 

Cena promocyjna: 62.1 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Do kategorii trzeciej będą należały pozostałe dokumenty publiczne mające wpływ na bezpieczeństwo obiegu gospodarczego i prawnego, w tym koncesje, pozwolenia, licencje, zaświadczenia, świadectwa i certyfikaty związane z bezpieczeństwem transportu, świadectwa ukończenia szkół, legitymacje szkolne i studenckie oraz dokumenty uprawniające do ulg. Katalog pierwszy wymieniony będzie w samej ustawie. Dokumenty zaliczane do dwóch pozostałych określi rozporządzenie.

Specjalne pomieszczenie do ochrony dokumentów

Projekt ustawy o dokumentach publicznych przewiduje konieczność zapewnienia wydzielonego pomieszczenia do przechowywania dokumentów w urzędzie, chronionego przed dostępem osób nieuprawnionych.

Czytaj też: Małe urzędy mogą mieć problem z zabezpieczeniem dokumentów publicznych

Zgodnie z ustawą wszystkie blankiety dokumentów publicznych najważniejszych ze względu na bezpieczeństwo państwa będą wytwarzane przez jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie blankietów dokumentów i druków zabezpieczonych.

Rejestr dokumentów publicznych

Minister spraw wewnętrznych i administracji będzie odpowiedzialny za kształtowanie polityki bezpieczeństwa dokumentów publicznych i zapewnienie funkcjonowania systemu ich bezpieczeństwa. Przy szefie MSWiA powstanie komisja, która będzie oceniała jakość wydawanych dokumentów publicznych.

Ustawa zakłada też powstanie rejestru dokumentów publicznych prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dzięki temu każdy obywatel ma mieć dostęp online do wzorów obowiązujących dokumentów publicznych z ich opisem, a także opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności.

Zobacz też komentarz praktyczny Rejestry publiczne>>