Do Sejmu wpłynął obywatelski projekt zmiany ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, druk nr 848.
Z uzasadnienia do projektu wynika, iż celem ustawy jest częściowe wyrównanie ubytków w dochodach jednostek samorządu terytorialnego (w zakresie ich dochodów własnych i subwencji), spowodowanych wprowadzeniem w latach 2005-2011 wielu zmian w ustawach. Zdaniem projektodawców, tylko w ten sposób będzie możliwe zmniejszenie spadku tempa rozwoju polskich gmin, powiatów i województw, co wpłynie korzystnie na poziom życia obywateli i ich wspólnot. Powstrzymaniu spadku poziomu inwestycji lokalnych i regionalnych zapewni też większe wpływy do budżetu państwa z podatku od towarów i usług i podatków dochodowych, które generują inwestycje rozwojowe.
Jak wyliczono w uzasadnieniu do złożonego projektu, projektowany stan prawny:
a) zwiększy udział gmin w PIT z 39,34 do 48,78%,
b) zwiększy udziały powiatów w PIT z 10,25 do 13,03%,
c) zwiększy udziały województw w PIT z 1,60 do 2,03%,
d) wprowadzi nową, ekologiczną część subwencji ogólnej dla tych gmin, na terenie których występują prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, co ogranicza lokalne możliwości rozwojowe.
Ustawa miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2013 r.
Projekt nowelizacji mającej zrekompensować samorządowe straty trafił do sejmu
Obywatelski projekt zmiany stawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego trafił do sejmu. Zdaniem autorów nowelizacji na przestrzeni ostatnich lat doszło do wielu niekorzystnych zmian w ustawach, które pozbawiły samorządów znacznej części dochodów.