Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. poz. 231) dalej rozporządzenie, dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę.
Potwierdzenie kopii za zgodność z oryginałem nie może budzić wątpliwości >>>
Co do zasady, kopia dokumentu wykonywana jest z oryginału. Jednakże, należy podzielić pogląd KIO zgodnie, z którym "kopia dokumentu może być wykonana z kopii pierwszej lub drugiej lub kolejnej danego dokumentu. Kopia nie musi być wykonana zawsze i wyłącznie z oryginału dokumentu. Poświadczenie za zgodność z oryginałem może być umieszczone na kolejnej kopii dokumentu. Poświadczenie takie potwierdza, że dana osoba składająca poświadczenie widziała oryginał i stwierdza zgodność treści kopii dokumentu z tym dokumentem, tj. z oryginałem." (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 18 czerwca 2013 r. (KIO 1308/13)).
Opiniujący w pełni podziela powyższe stanowisko i wskazuje, że zamawiający może żądać przedstawienia oryginału lub notarialnie poświadczonej kopii dokumentu dopiero wtedy, gdy złożona kopia dokumentu jest nieczytelna lub budzi wątpliwości co do jej prawdziwości. Zatem przedstawiony przez wykonawcę dokument jest prawidłowy.
Autor odpowiedzi: Edyta Głowińska