Pytanie:
Czy starosta może zarejestrować pomost pływający do amatorskiego połowu ryb? Do starostwa wpłynął wniosek o zarejestrowanie tratwy do amatorskiego połowu ryb. Ze zdjęć przesłanych przez wnioskodawcę okazało się, że obiekt tratwą nie jest - jest pomostem w kształcie litery T o powierzchni 19,5 m2. We wniosku nie określono także napędu (wnioskodawca stwierdził, że napędu nie posiada). Jak należy postąpić w opisanej sytuacji?
Odpowiedź:
Pomost pływający można zarejestrować jako łódź do amatorskiego połowu ryb. Pomost nie musi być wyposażony w napęd, aby został zarejestrowany przez starostę, jeśli spełnia parametry (powierzchnia pomostu 19,5 m2) umożliwiające tę rejestrację, zgodnie z art. 18 ust. 3 ustawy z 21.12.2000 r. o żegludze śródlądowej – dalej u.ż.ś., z którego wynika, że do rejestracji sprzętu bez napędu o iloczynie długości i szerokości nieprzekraczającej 20 m2 u.ż.ś. nie ma zastosowania.
Uzasadnienie:
Przy rejestracji łodzi stosuje się przepisy art. 20 ustawy z 18.04.1985 r. o rybactwie śródlądowym oraz § 18 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12.11.2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie. Wskazany przepis pośrednio określa dane, które powinny znaleźć się we wniosku o rejestrację.
Pomost pływający może być zarówno urządzeniem wodnym, na budowę którego należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne, zgodnie z art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy z 18.07.2001 r. Prawo wodne, jak i jednostką pływającą w rozumieniu rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28.04.2003 r. w sprawie przepisów żeglugowych na śródlądowych drogach wodnych, o ile posiada świadectwo zdolności żeglugowej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę jego wydania oraz jest w takim charakterze zarejestrowana przez starostę. Nie może być jednak równocześnie i urządzeniem wodnym (pomostem pływającym) oraz statkiem lub obiektem pływającym.
Wniosek powinien zawierać: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę i adres posiadacza sprzętu, dane techniczne sprzętu pływającego umożliwiające jego identyfikację, a w szczególności jego rodzaj i długość.
Do wniosku należy załączyć dokumenty, które potwierdzą m.in. dokumentację zawierającą dane techniczne sprzętu pływającego umożliwiające jego identyfikację, a w szczególności jego rodzaj i długość.