W jaki sposób należy naliczać odsetki od zaległej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Czy w przypadku, gdy rada gminy ustaliła kwartalne terminy płatności, odsetki od zaległej opłaty po upływie terminu płatności powinny być naliczane łącznie od sumy za cały kwartał, czy od sum za poszczególne miesiące (za każdy miesiąc oddzielnie)?


Odpowiedź:

Jeżeli gmina ustaliła opłaty co miesiąc, to w przypadku, gdy zobowiązany do uiszczania opłat właściciel nieruchomości nie uiszczał tych opłat, np. przez 3 miesiące, to organ nalicza odsetki odrębnie za każdy miesiąc do dnia zapłaty. Jeżeli zaś gmina ustaliła opłatę kwartalną, to odsetki nalicza się za cały kwartał do dnia zapłaty.

Uzasadnienie:

Stosownie do art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) – dalej o.p. zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Zaległością podatkową nie jest więc inne zobowiązanie, tylko zobowiązanie podatkowe, które nie zostało zapłacone w terminie. Cechą charakterystyczną tego zobowiązania jest obowiązek naliczania odsetek od zaległości podatkowych.

Zgodnie z art. 53 § 4 o.p., odsetki za zwłokę naliczane są od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373, z późn. zm.) określono wzory obliczania odsetek za zwłokę i opłaty prolongacyjnej.

I tak, odsetki za zwłokę są naliczane według wzoru:

Kz x L x O
------------ = On = Opz
365,

gdzie poszczególne symbole i liczby oznaczają:
Kz - kwotę zaległości,
L - liczbę dni zwłoki,
O - stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
365 - liczbę dni w roku,
On - kwotę odsetek,
Opz - kwotę odsetek po zaokrągleniu.

W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane, według wzoru określonego w ust. 1, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy.

Odsetki za zwłokę powinny być wpłacane bez wezwania organu podatkowego. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim w dniu wpłaty pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.