MARZEC
Termin: do dnia 1 marca.
Zadanie: Zamawiający sporządza roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach, które przekazuje prezesowi urzędu w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie.
Podstawa prawna: art. 98 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.).
Termin: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Zadanie: Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego w terminach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.
Zgodnie z art. 6 ust. 11 i ust. 12 ustawy jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych oraz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej lub spółek nieposiadających osobowości prawnej, z wyjątkiem osób tworzących wspólnotę mieszkaniową, osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości oraz opłacają podatek na zasadach obowiązujących osoby prawne. Rada gminy może zarządzać pobór podatku od nieruchomości od osób fizycznych w drodze inkasa. Wyznacza wtedy inkasentów i określa wysokość wynagrodzenia za inkaso.
Podstawa prawna: art. 6 ust. 7 i 11–12 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.).
Termin: do dnia 15 marca.
Zadanie: Podmioty obowiązane do sporządzania sprawozdań (o których mowa w art. 73
i art. 75 ustawy o odpadach) składają je w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na:
- siedzibę lub miejsce zamieszkania przedsiębiorcy – w przypadku sprawozdania o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi; w przypadku braku siedziby lub miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej właściwy miejscowo jest Marszałek Województwa Mazowieckiego;
- miejsce wytwarzania, zbierania lub przetwarzania odpadów – w przypadku sprawozdania o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu odpadami.
Podstawa prawna: art. 76 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21).
Termin: do dnia 31 marca roku następującego po roku budżetowym.
Zadanie: Zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego m.in. sprawozdanie roczne z wykonania budżetu tej jednostki oraz informację o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego. Ponadto sprawozdanie roczne z wykonania budżetu tej jednostki zarząd jednostki samorządu terytorialnego przedstawia regionalnej izbie obrachunkowej w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku budżetowym.
Podstawa prawna: art. 267 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych
(Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Do dnia 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy rada gminy rozstrzyga o wyodrębnieniu w budżecie gminy środków stanowiących fundusz sołecki, podejmując uchwałę w tej sprawie. Uchwała rady gminy w sprawie wyrażenia zgody bądź nie na utworzenie funduszu sołeckiego dotyczyć może tylko danego roku budżetowego. Termin 31 marca roku poprzedzającego rok budżetowy należy uznać za nieprzekraczalny (zob. wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 stycznia 2010 r., I SA/Bd 951/09, LEX nr 599955). Utworzenie funduszu sołeckiego nie jest obowiązkowe, jednak uruchomienie środków z tego funduszu jest możliwe tylko na podstawie procedury unormowanej w przepisach ustawy o funduszu sołeckim. Środki z funduszu sołeckiego są przeznaczone tylko dla konkretnego typu jednostek pomocniczych – sołectw, niezależnie, czy będą to jednostki stopnia podstawowego czy niższego rzędu. Fundusz sołecki nie wyklucza innych form finansowania sołectw. Umożliwia on wykonywanie konkretnych przedsięwzięć określonych we wniosku sołectwa.
Podstawa prawa: art. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2009 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. Nr 52, poz. 420 z późn. zm.).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Średni miesięczny koszt utrzymania mieszkańca w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym (powiatowym, wojewódzkim) ustala odpowiednio wójt, burmistrz, prezydent miasta, starosta, marszałek województwa i ogłasza w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania.
Podstawa prawna: art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Operator i przewoźnik są obowiązani przekazać organizatorowi informację o liczbie i sposobie załatwienia skarg i reklamacji składanych przez pasażerów w związku z realizacją usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego oraz informację o liczbie i wysokości przyznanych odszkodowań. Przedmiotowe informacje są wykorzystywane do oceny
i kontroli realizacji usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego.
Podstawa prawna: art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 5, poz. 13 z późn. zm.).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Marszałek województwa przedkłada Prezesowi Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej sprawozdanie z realizacji w województwie krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
Podstawa prawna: art. 43 ust. 3b ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (tekst jedn.:
Dz. U. z 2012 r. poz. 145 z późn. zm.).
@page_break@
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Marszałek województwa przekazuje (w formie dokumentu elektronicznego) ministrowi właściwemu do spraw pracy zbiorczą informację z województwa dotyczącą informacji przekazanych przez agencję zatrudnienia.
Podstawa prawna: art. 18p ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.).
Termin: do 31 marca.
Zadanie: Monokratyczny organ wykonawczy gminy sporządza roczne sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi i przekazuje go marszałkowi województwa i wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska w terminie do 31 marca roku następującego po roku, którego dotyczy. Przedmiotowe sprawozdanie powinno zawierać m.in. informacje o masie poszczególnych rodzajów odebranych z obszaru danej gminy odpadów komunalnych oraz sposobie ich zagospodarowania, wraz ze wskazaniem instalacji, do której zostały przekazane odebrane od właścicieli nieruchomości zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania. Marszałek województwa i wojewódzki inspektor ochrony środowiska weryfikują dane zawarte w sprawozdaniu. W przypadku gdy sprawozdanie jest sporządzone nierzetelnie, marszałek województwa lub wojewódzki inspektor ochrony środowiska wzywa wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który przekazał sprawozdanie, do jego uzupełnienia lub poprawienia w terminie 30 dni (zob. art. 9s przedmiotowej ustawy).
Podstawa prawna: art. 9q i art. 9r ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Marszałek województwa przekazuje ministrowi właściwemu do spraw środowiska zbiorczą informację za dany rok o liczbie zgłoszeń, decyzji zatwierdzających zmianę klasyfikacji odpadów niebezpiecznych na odpady inne niż niebezpieczne oraz decyzji o wyrażeniu sprzeciwu – w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
Podstawa prawna: art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21).
Termin: do dnia 31 marca.
Zadanie: Marszałek województwa jest zobowiązany przekazać ministrowi właściwemu do spraw środowiska, w terminie do dnia 31 marca następnego roku, zbiorczą informację za dany rok o liczbie otrzymanych zgłoszeń uznania przedmiotu lub substancji za produkt uboczny, wyrażonych sprzeciwów oraz o przypadkach uznania przedmiotu lub substancji
za produkt uboczny oraz ich masie.
Podstawa prawna: art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21).
KWIECIEŃ
Termin: do dnia 30 kwietnia.
Zadanie: Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego jest obowiązany przedłożyć organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego sprawozdanie za rok poprzedni z realizacji programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, a także opublikować je w Biuletynie Informacji Publicznej.
Podstawa prawna: art. 5a ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.).
Termin: do dnia 30 kwietnia.
Zadanie: Przepisy ustaw ustrojowych nakładają obowiązek złożenia oświadczeń majątkowych do dnia 30 kwietnia według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego na następujące podmioty:
- radnych jednostek samorządu terytorialnego;
- wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), ich zastępców, skarbników gmin, sekretarzy gmin, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające i członków organów zarządzających gminnymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu organu wykonawczego gminy;
- członków zarządów powiatów, skarbników powiatów, sekretarzy powiatów, kierowników powiatowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające oraz członków organów zarządzających powiatowymi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu starosty;
- członków zarządów województw, skarbników województw, sekretarzy województw, kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, osoby zarządzające oraz członków organów zarządzających wojewódzkimi osobami prawnymi oraz inne osoby wydające decyzje administracyjne w imieniu marszałka województwa.
Podstawa prawna: art. 24h ust. 4–5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 594), art. 25c ust. 1 i 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 595), art. 27c ust. 1 i 4 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (tekst jedn.: Dz. U z 2013 r. poz. 596).
Termin: do dnia 30 kwietnia.
Zadanie: Wojewódzki inspektor ochrony środowiska dokonuje oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni oraz odrębnie dla każdej substancji dokonuje klasyfikacji stref. Wyniki oceny oraz klasyfikację stref wojewódzki inspektor ochrony środowiska niezwłocznie przekazuje zarządowi województwa.
Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.).
Termin: do dnia 30 kwietnia.
Zadanie: Organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przedstawia co roku odpowiednio radzie gminy, radzie powiatu właściwej jednostki samorządu terytorialnego ocenę zasobów pomocy społecznej na podstawie analizy lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej. Zasoby, o których mowa, obejmują w szczególności infrastrukturę, kadrę, organizacje pozarządowe i nakłady finansowe na zadania pomocy społecznej bez względu na podmiot je finansujący i realizujący. Ocena ta obejmuje osoby i rodziny korzystające z pomocy społecznej, rodzaje ich problemów oraz ich rozkład ilościowy. Ocena zasobów pomocy społecznej wraz z rekomendacjami jest podstawą do planowania budżetu na rok następny.
Podstawa prawna: art. 16a ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.).