Jak podkreśla MIiB, projekt zakłada doprecyzowanie dwóch przepisów, dotyczących procedury przywracania uprawnień do kierowania pojazdami po upływie okresu zakazu jeżdżenia pojazdami oraz ustalania terminu ważności wszystkich kategorii prawa jazdy, w razie przedłożenia nowego orzeczenia lekarskiego.
Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza
W obecnym stanie prawnym, wyłącznie osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdami skierowana na badania lekarskie, psychologiczne i kurs reedukacyjny musiała przed rozpoczęciem procedury przywracania uprawnień dostarczyć właściwe orzeczenia lekarskie. Dzięki zmianie treści § 5 ust. 4, konieczne będzie dostarczenie takich orzeczeń (będących wynikiem badań przeprowadzonych w związku ze skierowaniami oraz zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego) jeszcze przed uzyskaniem profilu kandydata na kierowcę.
Twórcy projekty proponują również modyfikacje w odniesieniu do § 10 pkt 4, mające na celu ujednolicenie sposobu ustalania daty ważności wydawanych praw jazdy. Zmiana ta odnosi się zarówno do dokumentów wydawanych na nowo, jak również wydawanych w związku z wymianą zagranicznego prawa jazdy. Z kolei modyfikacja w § 10 pkt 10 lit e jest konieczna z uwagi na fakt, że nie określono sposobu postępowania w przypadku osób, które posiadają wyższe kategorie prawa jazdy, a ubiegają się o niższą kategorię prawa jazdy np. prawo jazdy kategorii A i dostarczą organowi wydającego uprawnienia do jazdy pojazdami orzeczenie lekarskie w zakresie bloku obejmującego kategorię A, z krótszym terminem kolejnego badania lekarskiego niż to ma miejsce dla kategorii C. Mając na uwadze powyższe, w projekcie zaproponowano rozwiązanie zakładające skrócenie terminu ważności prawa jazdy wyższych kategorii do terminu ważności prawa jazdy niższych kategorii.
www.wartowiedziec.pl