Dyrektor zespołu szkół zaskarżyła do sądu administracyjnego uchwałę rady gminy w sprawie ustalenia sieci szkół publicznych oraz określenia granic ich obwodów.
Swój interes prawny w kwestionowaniu uchwały tłumaczyła przede wszystkim utratą zajmowanego stanowiska. W wyniku rozwiązania zespołu szkół i w konsekwencji uchwalenia zaskarżonej uchwały straci pracę jako dyrektor.
WSA odrzucił skargę.
Sąd wyjaśnił, iż interes prawny, o jakim mowa w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminny (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), należy rozumieć jako więź prawną pomiędzy oznaczonym podmiotem i konkretną norma prawną. Takie powiązanie powinno mieć przy tym charakter realny, osobisty i weryfikowany, a nie jedynie hipotetyczny lub ogólny.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Samorząd Terytorialny Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Powiązanie odpowiadające takiemu opisowi interesu prawnego nie zachodzi w rozpatrywanej sprawie.
Zdaniem sądu utrata funkcji dyrektor szkoły nastąpiła w związku z podjęciem przez radę gminy uchwały w sprawie rozwiązania zespołu szkół, a nie w związku z zaskarżoną uchwałą dotyczącą ustalenia sieci szkół publicznych oraz określenia granic ich obwodów.
Zatem zaskarżona uchwała nie naruszyła interesu dyrektor szkoły – uznał sąd.
Na podstawie:
Postanowienie WSA w Poznaniu z 16 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Po 933/15, nieprawomocne