Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Czy przy opracowywaniu planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy możliwe jest odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko? Czy można odstąpić od przeprowadzenia strategicznej oceny przy opracowywaniu aktualizacji założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe? Oba dokumenty dotyczą obszarów w granicach danej gminy.


Odpowiedź:

Przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko wymagają projekty wskazane w art. 46 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś. Dodatkowe wymogi stawia art. 47 u.o.o.ś.


Moim zdaniem plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy oraz aktualizacja założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe mogą wyznaczać ramy dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (np. budowy instalacji energetycznych, innych instalacji emitujących gazy i pyły do powietrza sieci itp.) i mogą wymagać oceny strategicznej.


Jeżeli plany te nie zawierają zapisów, które należałoby uznać za wyznaczenie ram dla późniejszej realizacji przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, to według mnie wskazane w pytaniu dokumenty nie mieszczą się w ww. kategoriach, a więc ocena strategiczna nie jest wymagana.


Jeżeli ocena strategiczna jest wymagana, to możliwości odstąpienia od niej reguluje art. 48 ust. 1 u.o.o.ś. Dodatkowo należy mieć na uwadze ust. 1a i 2 tego artykułu.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.