Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.

Wedle obowiązujących zasad informacje dotyczące ceny podane w ofercie wykonawcy są jawne. Jeżeli jednak w formularzu cenowym wykonawca ma obowiązek podać – oprócz cen – również inne informacje, spełniające kryteria objęcia ich klauzulą tajemnicy przedsiębiorstwa, wykonawca może wyłączyć jawność części formularza cenowego w zakresie dotyczącym informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.  - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Nie ujawnia się informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, jeżeli wykonawca, nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, zastrzegł, że nie mogą być one udostępniane.

Wykonawca nie może zastrzec informacji, o których mowa w art. 86 ust. 4 p.z.p., tj. nazwa (firma) oraz adres wykonawcy, informacje dotyczące ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofercie.

Z powyższego wynika, że zastrzeżenie niejawności nie może dotyczyć w szczególności informacji dotyczących ceny. Sformułowanie to zdaje się wskazywać, że chodzi nie tylko o samą wysokość ceny, ale inne informacje dotyczące ceny, w tym jej elementów składowych. Odstępstwo od zasady jawności jest dopuszczalne wyłącznie w przypadkach wskazanych w przepisach p.z.p. Takim przypadkiem jest wyłączenie jawności informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Niemniej jednak, aby można było mówić o uprawnionym bądź nieuprawnionym zastrzeżeniu tajemnicy przedsiębiorstwa, należy dokonać oceny, czy łącznie zostały spełnione wymienione niżej przesłanki: zastrzeżona informacja ma charakter techniczny, technologiczny lub organizacyjny przedsiębiorstwa; zastrzeżona informacja nie została ujawniona do wiadomości publicznej; w stosunku do zastrzeżonej informacji wykonawca podjął niezbędne działania w celu zachowania poufności.

W pytaniu zawarta jest informacja, że cena określana przez wykonawcę ma charakter ryczałtowy. Nieuzasadnione jest w tych okolicznościach żądanie przez zamawiającego przedstawienia szczegółowego formularza cenowego. Jeżeli formularz ten winien zostać uzupełniony przez wykonawcę o określenie szczegółowych parametrów oferowanego przedmiotu zamówienia (a nie tylko o ceny jednostkowe), a parametry te marki, typy i rodzaje zastosowanych rozwiązań) stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 11 ust. 3 u.z.n.k., wykonawca może wyłączyć jawność części formularza cenowego w zakresie tychże niejawnych informacji.

Jak stwierdziła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z dnia 1 marca 2010 r. (KIO/UZP 6/10), opracowane przez wykonawcę na potrzeby zamówienia takie elementy oferty jak np. opis funkcjonalny systemu, opis techniczny, zastosowana metodologia, zawierające "know-how" wykonawcy, jak i wykaz sprzętu i licencji zastosowanych do budowy systemu w ramach oferowanego rozwiązania oraz sposób kalkulacji ceny oferty, uwzględniający szczegółowe elementy kosztowe, stanowią informację, która może podlegać ochronie jako tajemnica przedsiębiorstwa.

Autor odpowiedzi: Agnieszka Kurowska