W przetargu została wyłoniona firma, która przedstawiła referencje z innego państwa. Odwołujący zakwestionował je w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą, gdyż jego zdaniem z dokumentu nie wynika, iż zamówienie zostało wykonane należycie. Podkreślił też, że wynikało to wprost z innego dokumentu wystawionego przez zagraniczną firmę dla tego samego wykonawcy, zatem nie można podnieść, że zagraniczne firmy nie używają tego zwrotu w referencjach. Według odwołującego wyłoniony wykonawca nie uzupełnił dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie usługi.

Krajowa Izba Odwoławcza odwołanie uwzględniła, ale z innego powodu. Izba wskazała jednak, że z obowiązujących przepisów prawa nie sposób wywieść, że w treści dokumentów składanych na potwierdzenie należytego wykonania robót musi być wymagany zwrot „należyte wykonanie". Podkreśliła, że p.z.p. nie zawiera definicji referencji tj. dokumentu potwierdzającego należyte wykonanie zamówienia.

W konsekwencji ustawodawca pozostawił wykonawcom dowolność formy i treści dokumentu, z zastrzeżeniem, że z tego dokumentu powinno wynikać wykonanie robót zgodnie z przyjętym zobowiązaniem umownym. Konieczność potwierdzenia należytego wykonania zamówienia w referencjach nie może oznacza automatycznie obowiązku użycia zwrotu „wykonano należycie”.

(KIO 866/14)

Źródło: Rzeczpospolita