Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.
Jak obliczyć dotację na ucznia posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności, uczęszczającego do niepublicznego punktu przedszkolnego?
Czy do kwoty dotacji wynikającej z odpowiedniej dla stwierdzonego rodzaju niepełnosprawności wagi w algorytmie podziału subwencji (waga x współczynnik korygujący Di dla gminy x standard finansowy A) należy dodać również dotację wyliczoną według wydatków bieżących w przeliczeniu na jednego ucznia?
Czy na prawidłowo obliczoną dotację sumują się te dwie kwoty?
Odpowiedź
Dotacji należy udzielić według wagi wynikającej z subwencji.
Uzasadnienie
Zgodnie z zapisem art. 90 ust. 2d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., osoba prowadząca wychowanie przedszkolne w formach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14a ust. 7 u.s.o., otrzymuje na każdego ucznia objętego tą formą wychowania przedszkolnego dotację z budżetu gminy w wysokości nie niższej niż 40% wydatków bieżących ponoszonych na jednego ucznia w przedszkolu publicznym prowadzonym przez gminę, z tym że na ucznia niepełnosprawnego w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę - pod warunkiem, że osoba prowadząca niepubliczną formę wychowania przedszkolnego poda organowi właściwemu do udzielania dotacji planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji.
W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.
Z powołanego przepisu wynika, że ustawodawca określa minimalną wymaganą wysokość udzielanej dotacji (świadczy o tym sformułowanie "nie niższej niż"), co oznacza, że dana jednostka samorządu terytorialnego może w uchwale określającej tryb udzielania i rozliczania dotacji, postanowić, iż dotacja przysługuje na poziomie wyższym, aniżeli przewidziany przepisami u.s.o.,
Ponadto, z powołanego przepisu wynika, że na 1 niepełnosprawnego wychowanka innej formy wychowania przedszkolnego przysługuje dotacja w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez gminę.
Wysokość subwencji (i dotacji) będzie uzależniona od rodzaju niepełnosprawności (wagi P32i P40). Po przeliczeniu wysokości subwencji otrzymywanej z Ministerstwa, należy udzielić dotacji w wysokości co najmniej równej wysokości subwencji.
Wobec powyższego dotację na niepełnosprawnego wychowanka punktu przedszkolnego należy udzielić dotacji w wysokości przewidzianej w subwencji – jest to kwota zdecydowanie wyższa aniżeli minimalna kwota przysługująca na ucznia pełnosprawnego. Do kwoty tej nie dodaje się kwoty dotacji wynikającej z wyliczenia wydatków bieżących.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.