Kieruję zespołem szkół i placówek. W skład zespołu wchodzą: Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego wraz ze szkołami dla dorosłych.
Zespół kierowany przeze mnie funkcjonuje jako Jednostka Organizacyjna Samorządu Terytorialnego. Organem prowadzącym dla kierowanego przeze mnie zespołu jest starostwo powiatowe. W ramach działalności statutowej Kierowany przeze mnie zespół szkół i placówek prowadzi odpłatne kursy. Uzyskane przychody przeznaczane są na pokrywanie kosztów kursów oraz odtwarzanie bazy dydaktyczne oraz niezbędne remonty i naprawy.
Czy organ prowadzący może zobowiązać mnie do pokrywania części kosztów funkcjonowania zespołu z dochodów uzyskanych z opłat za prowadzone kursy w wysokości większej niż wynikałoby to z kosztów prowadzonych kursów?
Czy organ prowadzący może zobowiązać mnie do wypłaty wynagrodzenia pracowników administracji i obsługi zespołu z dochodów uzyskanych z opłat za prowadzone kursy?
Czy takie zobowiązanie nie jest sprzeczne z art. 5 ust. 7 ustawy o systemie oświaty , i z art. 4 ust. 3 pkt 2-6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223)?
Czy takie zobowiązanie nie jest sprzeczne z innymi przepisami?
Odpowiedź
Odpowiedź na pytanie uzależniona jest od faktu, czy organ stanowiący podjął decyzję w sprawie gromadzenia uzyskanych przez placówkę oświatową dochodów na wydzielonym rachunku dochodów, czy też nie.
Uzasadnienie
Nowa ustawa o finansach publicznych , zlikwidowała pojęcie rachunku dochodów własnych, których istnienie przewidywały ustawy poprzedniej. Zgodnie z zapisami art. 93 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. - Przepisy wprowadzających ustawę o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1241) - dalej u.p.w.f.p., utworzone przez jednostki budżetowe wydzielone rachunki dochodów własnych mogą funkcjonować zgodnie z dotychczasowymi przepisami, z jednoczesnym regulowaniem zobowiązań i ściąganiem należności, do dnia 31 grudnia 2010 r.
Udzielenie odpowiedzi na pytanie uzależnione jest od podstawowej kwestii, związanej z wyjaśnieniem: czy placówka oświatowa odprowadza uzyskane dochody bezpośrednio do budżetu powiatu, czy też gromadzi je na wydzielonym rachunku?
Co do zasady jednostka budżetowa pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek dochodów j.s.t.
Decyzja w sprawie wydzielenia rachunku dochodów należy do organu prowadzącego, a ściślej ujmując do rady powiatu – jako organu stanowiącego j.s.t. W świetle bowiem zapisu art. 223 ustawa o finansach publicznych samorządowe jednostki budżetowe prowadzące działalność określoną w ustawie o systemie oświaty gromadzą na wydzielonym rachunku dochody określone w uchwale przez organ stanowiący j.s.t., pochodzące w szczególności z wymienionych w tym przepisie źródeł.
W sytuacji więc, gdy organ stanowiący właściwej j.s.t. podjął przedmiotową uchwałę, jest związany zapisem art. 223 ust. 2 ustawa o finansach publicznych , a więc musi w szczególności określić:
1) jednostki budżetowe, które gromadzą dochody,
2) źródła, z których dochody są gromadzone na rachunku,
3) przeznaczenie dochodów, z tym że dochody wraz z odsetkami nie mogą być przeznaczone na finansowanie wynagrodzeń osobowych,
4) sposób i tryb sporządzania planu finansowego dochodów i wydatków nimi finansowanych, dokonywania zmian w tym planie oraz ich zatwierdzania.
Wydatki z rachunku mogą być dokonywane do wysokości kwot zgromadzonych dochodów w ramach planu finansowego.
Z zapisów tych wynika więc, że ostatecznie od dnia 1 stycznia 2011 r. podstawą gromadzenia środków na rachunku będzie uchwała rady powiatu. I z tą data mogą być gromadzone dochody na rachunkach (art. 121 ust. 10 u.p.w.f.p.)
W omawianym przypadku wszystko zależy od decyzji jaką podjął powiat. Jeżeli placówka musi odprowadzać dochody bezpośrednio na rachunek budżetu powiatu, wówczas nie mają zastosowania zapisy art. 223 ust. 2 ustawa o finansach publicznych . W przypadku natomiast, gdy została podjęta uchwała rady powiatu w tym zakresie, musi być zachowany wymóg, o którym mowa w art. 223 ust. 2 ustawa o finansach publicznych .
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)