Pytanie:
Wójt gminy zarządzeniem powierzył "GOPS realizację zadań z zakresu świadczenia wychowawczego" oraz udzielił kierownikowi GOPS "pisemnego upoważnienia do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń wychowawczych". W podstawie prawnej upoważnienia powołany jest art. 10 ust. 2 ustawy z dn. 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Kierownika i pracowników GOPS poinformowano, iż decyzje w sprawie świadczenia wychowawczego będzie podpisywał wójt.
Czy słusznym jest, powołując się na art. 10 ust. 2 ww. ustawy, by decyzje podpisywał wójt, czy jednak całość postępowania wraz z wydaniem decyzji należy do kierownika GOPS, mimo że w upoważnieniu nie jest słownie napisane "upoważnienie do prowadzenia postępowań w sprawach świadczeń wychowawczych oraz do wydawania decyzji administracyjnych"?
Odpowiedź:
Wójt jest organem właściwym w sprawie prowadzenia postępowania i wydawania decyzji w zakresie świadczenia wychowawczego uregulowanego na gruncie ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - dalej u.p.p.w.d., lecz może upoważnić w zakresie swoich kompetencji pracowników urzędu i ośrodka pomocy społecznej. Jednak przy tak sformułowanej treści upoważnienia udzielonego kierownikowi ośrodka pomocy społecznej, jak wskazana w pytaniu, wójt nie tylko może, ale wręcz musi wydawać decyzje w sprawach tych świadczeń, gdyż jest w tej sytuacji na gruncie u.p.p.w.d. jedynym uprawnionym do wydawania decyzji.
Uzasadnienie:
Na podstawie art. 10 ust. 2 u.p.p.w.d., organ właściwy może upoważnić innych pracowników urzędu w tym pracowników ośrodka pomocy społecznej do prowadzenia postępowania i wydawania decyzji w sprawie świadczenia wychowawczego uregulowanego w u.p.p.w.d.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji, wójt nie upoważnił jednak kierownika, ani pracowników gminnego ośrodka pomocy społecznej do wydawania decyzji w sprawach świadczenia określonego ustawą, w związku z czym bez wątpienia wójt nie tylko może, ale wręcz musi wydawać w tych sprawach decyzje, gdyż jest w tej sytuacji jedynym podmiotem uprawnionym w świetle u.p.p.w.d. do wydawania tych decyzji.
Należy także zwrócić uwagę, iż aby kierownik i pracownicy ośrodka pomocy społecznej mogli prowadzić postępowanie w sprawie świadczenia uregulowanego ustawą, (nawet jeżeli nie mieliby wydawać decyzji w tych sprawach, gdyż wydawałby je bezpośrednio wójt) to muszą oni w świetle art. 10 ust. 2 u.p.p.w.d. posiadać pisemne upoważnienie wójta do prowadzenia tych postępowań. W przedstawionym stanie faktycznym, stosowne upoważnienie, posiada tylko kierownik ośrodka pomocy społecznej, ale już nie pracownicy tego ośrodka.
Z tego względu, samo poinformowanie pracowników o zakresie ich obowiązków, nie jest wystarczające, aby mogli oni legalnie wykonywać jakiekolwiek czynności w postępowaniu określonym ustawą. W konsekwencji, pracownicy zgodnie z art. 10 ust. 2 u.p.p.w.d., powinni uzyskać imienne i sporządzone na piśmie upoważnienie udzielone przez wójta na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej, do prowadzenia postępowań w zakresie określonym w u.p.p.w.d.