Zgodnie z interpretacją Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej MPiPS odnośnie przyznawania i finansowania więcej niż jednego posiłku dziennie w ramach Programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania" nie ma możliwości ponoszenia ze środków budżetu państwa kosztów za całodzienne wyżywienie dzieci lub uczniów bez względu na rodzaj placówki, w której przebywają oraz innych osób, które własnym staraniem nie mogą sobie zapewnić posiłku.
Co zrobić w sytuacji gdy w decyzjach przyznających pomoc w formie posiłków zawarta była informacja, że będzie zapewnione całodzienne wyżywienie?
Zgodnie z art. 106 u.p.s. nie ma podstawy do zmiany decyzji.
Czy wobec powyższego wysłać tylko informację (o braku możliwości dalszego udzielania pomocy w formie 3 posiłków dziennie) do rodziców oraz dyrektorów szkół, którzy zgłaszali uczniów do objęcia dożywianiem?
Czy w ramach ww. programu można pokryć koszty 2 posiłków ze środków własnych gminy?
Odpowiedź
Nie zachodzi potrzeba zmiany decyzji, o ile w sentencji nie wskazano jako źródła finansowania całodziennego wyżywienia środków z budżetu państwa.
Uzasadnienie
Stanowisko jest zgodne z pismem MPiPS znak DPS-II.5111.3.2015, Ldz.1747 z dnia 6 marca 2015 r. dostępnym pod adresem http://www.mpips.gov.pl/pomoc-spoleczna/programy/program-wieloletni-pomoc-panstwa-w-zakresie-dozywiania/ oraz art. 48 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
W przedstawionej sytuacji zachodzi potrzeba pokrycia kosztów udzielonych świadczeń z różnych źródeł tj. dotacji oraz środków własnych gminy, bez konieczności zmiany decyzji.
Całodzienne wyżywienie dziecka także ze środków własnych gminy
Czy w ramach rządowego programu dożywiania, z którego można sfinansować jeden posiłek dziennie, koszty dwóch pozostałych posiłków można pokryć ze środków własnych gminy?