W Gdańsku Do 31 lipca wszystkie projekty powinny być ostatecznie rozpatrzone. Kolejnym etapem będzie losowanie numerów projektów na listy do głosowania oraz przygotowanie głosowania, które odbędzie się w dniach 10-24 września 2018 r.
W wielu miastach już głosowano
W Nowym Sączu 7903 mieszkańców oddało głos na wybrane zadania budżetu obywatelskiego na 2019 rok. Władze miasta przeznaczyły na realizację projektów 2 mln zł: 400 tys. zł dla zadań ogólnomiejskich i po 400 tys. zł dla każdej z czterech dzielnic miasta. Piaseczno również ma już głosowanie za sobą, tak jak Stargard, Gliwice, Tarnów, Ustka i Rzeszów.
Poznański budżet obywatelski będzie głosowany we wrześniu, podobnie będzie w Malborku i Koszalinie, Kielcach, Krasnymstawie, Konstancinie-Jeziornej oraz w Gorzowie i Rybniku.
Kraków i Warszawa cały czas czekają na wyłonienie projektów. Głosowania trwają też m.in. w Wołominie, Radomiu, Zielonej Górze oraz Starogardzie Gdańskim.
Gdzie utworzenie budżetu obywatelskiego obowiązkowe
Zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, budżet obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych. W jego ramach mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu gminy, a zadania wybrane w ramach budżetu obywatelskiego zostają uwzględnione w uchwale budżetowej gminy.
Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza
W gminach będących miastami na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego będzie w przyszłym roku obowiązkowe. Wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.
Wolna amerykanka, różne terminy głosowań
- Ostatnia nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym wprowadziła budżet obywatelski, który będzie obowiązywał od przyszłej kadencji, czyli od 2019 roku. Na dzisiaj jest tzw. „wolna amerykanka” - mówi Szymon Osowski, prawnik, prezes zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Jak wyjaśnił, nie ma podstaw prawnych, żeby uregulować budżety obywatelskie obecnie funkcjonujące. - W związku z tym gminy wpadają na różne pomysły, część wprowadza budżety obywatelskie jako konsultacje społeczne, część zarządzeniami prezydentów, wójtów i burmistrzów – dodał. Przez to procedury budżetów obywatelskich wyglądają w różnych gminach odmiennie, są też inne terminy do zgłaszania pomysłów i głosowania oraz różne formy głosowania. - Od przyszłego roku te budżety będą wyglądały w miarę podobnie – powiedział Szymon Osowski.
Zgrane z cyklem budżetowym
Jak podkreślił, w nowej ustawie również nie uwzględniono terminów związanych z harmonogramami budżetów obywatelskich. - Będą one zgrane z cyklem budżetowym, podejrzewam więc, że będzie podobnie jak teraz, tak żeby zakończyć całą procedurę do końca wakacji i wpisać do projektu budżetu do 15 października wszystkie rozwiązania z budżetów obywatelskich – tłumaczył ekspert.
Zdaniem Szymona Osowskiego, dobrze się stało, że jest próba regulacji tej instytucji. - Z punktu widzenia ochrony mieszkańców, którzy biorą udział w głosowaniach i są zainteresowani budżetem obywatelskim, pewien standard obowiązujący we wszystkich gminach, będzie to ułatwiał – powiedział.
Budżet obywatelski to inaczej budżet partycypacyjny. Jest formą decydowania o tym, w jaki sposób i na co wydać część środków budżetu jednostki samorządowej. W budżecie na konkretny rok budżetowy zabezpiecza się środki na zadania, które mają zostać zrealizowane w ramach procedury budżetu obywatelskiego.