Zgodnie z ustawą z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w 2023 r. wszystkie gospodarstwa domowe, do zużycia 2 MWh korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej, takich samych jak w 2022 r. Po przekroczeniu tego progu obowiązują wyższe stawki. 

Ustawa definiuje jednak tzw. odbiorców uprawnionych, którzy mogą wnioskować o podniesienie limitu.

 

Kto ma prawo do wyższego limitu prądu po zamrożonej cenie?

Możesz zwiększyć limit do:

  • 3 MWh, jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne lub masz Kartę Dużej Rodziny
  • 2,6 MWh, jeśli:
    • masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub mieszkasz z osobą, która ma takie orzeczenie,
    • mieszkasz z osobą poniżej 16 roku życia, która ma orzeczenie o niepełnosprawności.

Czytaj w LEX: Ustawowy cel zmniejszenia zużycia energii elektrycznej przez JST >

 

Gdzie złożyć oświadczenie?

Oświadczenie należy złożyć u sprzedawcy lub sprzedawcy i dystrybutora energii, z którym uprawniony ma podpisaną umowę.

Odbiorcy, którzy mają odrębne umowy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej muszą złożyć odrębne oświadczenia - sprzedawcy i dystrybutorowi. Zamrożenie cen prądu nie obejmuje gospodarstw domowych, które mają za sprzedawcą umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Rolnicy powinni dołączyć do wniosku kopię decyzji o podatku rolnym. Z kolei rodziny wielodzietne mogą zostać poproszone o przedstawienie Karty Dużej Rodziny, a osoby z niepełnosprawnością – o przedłożenie dokumentu potwierdzającego swój status. W dwóch ostatnich przypadkach wprowadzenie takiego wymogu zależy od sprzedawcy.

Czytaj też: Najemca zapłaci za grzechy poprzednika? - bonifikata na prąd nie dla wszystkich >