Mając ograniczoną zdolność do czynności prawnych, 13-latkowie mogą też posiadać własny Profil Zaufany. Należy złożyć wniosek, a następnie potwierdzić go w jednym z punktów potwierdzających dostępnych za pośrednictwem linku: pz.gov.pl/pz/confirmationPointAddressesList lub skorzystać z rozmowy video z urzędnikiem. Jak potwierdza Ministerstwo Cyfryzacji, rejestracji profilu nastolatek może dokonać samodzielnie. Po złożeniu wniosku online należy w ciągu 30 dni zweryfikować swoją tożsamość w jednym z Punktów Potwierdzających.
Po co nastolatkowi Profil Zaufany?
Profil Zaufany umożliwia logowanie do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak serwis bezpiecznedane.gov.pl czy Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Jak podkreśla wicepremier Gawkowski: „Korzystanie z Profilu Zaufanego może przygotować młodych ludzi do wejścia w dorosłość i zarządzania swoja dokumentacją, np. medyczną.” Jest to szczególnie ważne w przypadku nastolatków chorujących przewlekle i na stałe przyjmujących określoną grupę leków. Pełny dostęp do IKP uzyskają dopiero po uzyskaniu pełnoletności. Jednocześnie ich rodzice automatycznie stracą możliwość podglądu historii leczenia. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: https://pz.gov.pl/pz/index
Zobacz również: Jak założyć profil zaufany ePUAP?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.