Cel nowych przepisów to zwłaszcza promowanie naprawy produktów zarówno w trakcie, jak i po wygaśnięciu okresu gwarancji, i generalna zmiana spojrzenia na kwestię naprawy. Chodzi zwłaszcza o to, by naprawiać te produkty, które się do tego nadają, zamiast je wyrzucać i zastępować nowymi. Zgodnie ze stanowiskiem komitetu, sprzedawcy byliby zobowiązani do zaoferowania bezpłatnej naprawy w okresie gwarancji prawnej, chyba że jest ona droższa od wymiany, jest to faktycznie niemożliwe lub niewygodne dla konsumenta. Posłowie poparli zachęty dla konsumentów, aby wybierali naprawę zamiast wymiany, takie jak przedłużenie gwarancji prawnej na naprawiony produkt o jeden rok. Posłowie chcą również, aby państwa członkowskie promowały naprawy za pomocą zachęt finansowych, takich jak bony i krajowe fundusze naprawcze. Poza tym, producenci byliby zobowiązani do naprawy określonej liczby produktów (np. pralek domowych, odkurzaczy, smartfonów, rowerów), nawet jeśli nie byłyby one objęte gwarancją prawną. Aby do tego zachęcić, posłowie chcą, aby naprawy odbywały się w rozsądnych ramach czasowych, a producenci mogli oferować konsumentom urządzenia zastępcze do wypożyczenia. Jeśli produktu nie da się naprawić, producenci mogliby zamiast tego zaoferować produkt odnowiony. 

 

- Ta Izba konsekwentnie wspierała prawo konsumentów do naprawy i wreszcie możemy powiedzieć, że bezpośrednio odpowiadamy na żądania ludzi. Ludzie chcą wydłużyć żywotność swoich urządzeń, ale często jest to zbyt kosztowne lub trudne. Przyjęliśmy szereg środków, aby zachęcić konsumentów do wyboru naprawy zamiast wymiany, ze szczególnym naciskiem na wspieranie niezależnych warsztatów i ustanowienie zachęt finansowych. Oczekujemy, że Rada wkrótce przyjmie swoje stanowisko, abyśmy mogli rozpocząć negocjacje w celu przekształcenia tych środków w prawo i utorowania drogi dla gospodarki europejskiej o rzeczywistym obiegu zamkniętym - stwierdził sprawozdawca René Repasi. 

Po opublikowaniu dyrektywy w Dzienniku Urzędowym UE państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na transpozycję jej do prawa krajowego.