Kancelaria premiera poinformowała, że 30 października zakończyły się konsultacje projektu ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, która ma zastąpić obowiązujące obecnie regulacje.
Cyfryzacja Miejsc Pamięci
Jak podano w komunikacie, zmiany zapewnią m.in. lepszą ochronę grobów i cmentarzy oraz usprawnią zarządzanie przestrzenią. Projekt zakłada stworzenie centralnej bazy danych o cmentarzach i wszystkich miejscach pochówku. Miejsca spoczynku będzie można znaleźć na mapie grobów, dostępnej on-line. Projekt umożliwi też digitalizację ksiąg cmentarnych i systemu elektronicznej ewidencji. Dzięki temu w łatwiejszy sposób zlokalizujemy groby naszych bliskich, cmentarze historyczne, groby wojenne, jak i miejsca spoczynku osób zasłużonych.
Bez wizyty w urzędzie
Projekt zakłada również zmniejszenie obciążeń biurokratycznych i łatwiejsze uzyskiwanie i wytwarzanie dokumentów elektronicznych. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu elektronicznej karty zgonu i elektronicznej karty urodzenia. To rozwiązanie pozwoli na automatyczne przekazywania danych do rejestrów państwowych. Bez wizyty w urzędzie stanu cywilnego, szybciej i łatwiej uzyskamy odpisy aktów stanu cywilnego także w formie on-line. To także łatwiejsze i szybsze procedury dla lekarzy, ratowników medycznych oraz położnych.
Ponadto projekt zakłada utworzenie systemu i aplikacji służącej do obsługi elektronicznej karty zgonu. Projektowane przepisy umożliwią też automatyczny dostęp do danych o zgonach dla Głównego Urzędu Statystycznego, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przedsiębiorców pogrzebowych i zarządców cmentarzy. Ułatwi to zdecydowanie procedury związane z pochówkiem i rejestracją zgonów.
Sprawdź w LEX:
- Jak postąpić, jeśli lekarz odmawia pójścia do stwierdzenia zgonu w domu pacjenta? >
- Kto jest upoważniony do pochówku cudzoziemca? >
- Jakie należy poczynić kroki, aby ustalić, czy na danym cmentarzu komunalnym można było chować zwłoki w sposób głębinowy? >
Nowa ustawa na nowe czasy
Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma zastąpić dotychczas obowiązującą ustawę z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1947). Akt ten liczy sobie już ponad 60 lat - powstał w zupełnie innej rzeczywistości prawnej, organizacyjnej i jest obecnie nieadekwatny do stanu stosunków społecznych oraz prawnych.
Czytaj też: Pochówki nadal będą tradycyjne, ale krematoria czeka nowa regulacja >
Rząd tłumaczy, że dotychczasowe brzmienie przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz jej aktu wykonawczego – w szczególności rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzenia zgonu i jego przyczyny (Dz. U. poz. 202) budziły liczne problemy wykonawcze i wątpliwości interpretacyjne przy ich stosowaniu oraz wymagały doprecyzowania, na co wskazywały jednostki samorządu terytorialnego oraz samorząd lekarski występujące m.in. do ministra właściwego do spraw zdrowia z postulatem uregulowania kwestii spornych oraz uzupełnienia o rozwiązania merytoryczne odnośnie niektórych przepisów.
Zobacz procedurę w LEX: Stwierdzenie zgonu >
Od chwili wypracowania obecnie obowiązujących rozwiązań regulujących kwestię cmentarzy i chowania zmarłych nastąpiły intensywne zmiany społeczne, obyczajowe i techniczne, a także zmieniły się uregulowania prawa międzynarodowego m.in. w zakresie międzynarodowego transportu zwłok lub zwalczania chorób zakaźnych. Zwiększyła się mobilność społeczeństwa, także zagraniczna, oraz zaostrzyły się zalecenia dotyczące zwalczania chorób zakaźnych. Generuje to szereg kłopotów dla obywateli usiłujących sprowadzić zwłoki bliskich z zagranicy. Nowe prawo ma być dostosowane do obecnych realiów.
Czytaj też: Będzie można pochować partnera, ale tylko gdy napisze testament >