Trzy dni temu spółka Przewozy Regionalne (PR) odwołała w województwie śląskim około 20 pociągów. Do pracy nie przyszło bowiem co najmniej kilkunastu maszynistów, którzy wzięli urlopy na żądanie lub dostarczyli zwolnienia lekarskie. Spółka nie dostała od związków zawodowych żadnego pisma w tej sprawie, z którego wynikałoby, że usprawiedliwiona, ale nagła nieobecność w pracy maszynistów to rodzaj nieformalnej akcji protestacyjnej. Trwa w niej jednak spór zbiorowy, który ostatnio wszedł w etap mediacji.
– Urlop na żądanie nie może być wykorzystywany do przeprowadzenia nieformalnego strajku, bo oznaczałoby to, że został on wykorzystany niezgodnie z przeznaczeniem. Pracownicy nadużyliby w takim przypadku swojego prawa podmiotowego – tłumaczy prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (WPiA UW).
Podkreśla, że pracodawca może z góry zapowiedzieć, że nie uznaje żądania urlopu, jeśli ma być on wykorzystany w innym celu niż ten, dla którego jest on udzielany (czyli odpoczynku od pracy).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna