Europejskie organy ochrony danych (Grupa Robocza Artykułu 29) oraz Grupa Robocza ds. Policji i Wymiaru Sprawiedliwości wyraziły we wspólnym piśmie skierowanym do
Parlamentu Europejskiego swoje poważne obawy co do standardów ochrony danych w II umowie TFTP (do celów Programu śledzenia środków finansowych należących do
terrorystów). Wzywają one członków Parlamentu Europejskiego do wzięcia tych obaw pod uwagę przy omawianiu umowy podczas sesji plenarnej, jaka odbywa się w dniach 5-8 lipca br.
Druga umowa TFTP, bardziej znana jako umowa Swift, została zawarta na początku czerwca w imieniu Unii Europejskiej przez Komisję Europejską oraz Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych, i odnosi się do przekazywania danych dotyczących transakcji finansowych z UE do USA. Dane mogą być wykorzystywane przez władze USA w celu zapobiegania i zwalczania działań terrorystycznych. Wcześniejsza umowa w tej samej sprawie została odrzucona przez Parlament Europejski w lutym ze względu na brak zabezpieczeń w zakresie ochrony danych.
Więcej >>> Oświadczenie prasowe
Umowa SWIFT nie chroni danych
Umowa między Unią Europejską i USA w sprawie przetwarzania i przekazywania danych z komunikatów finansowych do celów Programu śledzenia środków finansowych należących do terrorystów, nie jest zgodna z ustawodawstwem w zakresie ochrony prywatności. Struktura zrzeszająca europejskie organy ochrony danych wyraziła niezadowolenie z zabezpieczeń zawartych w tych umowach.