Na nieruchomości obciążonej hipoteką w wysokości 9.700.000 zł wystąpiły szkody górnicze. Wierzyciel hipoteczny wystąpił z powództwem przeciwko spółce, która przeprowadzała prace, żądając naprawienia szkody. Sąd powództwo oddalił, uznając, że powód nie ma legitymacji czynnej do dochodzenia roszczenia. Sąd podkreślił, że ustawa o księgach wieczystych i hipotece nie daje wierzycielowi hipotecznemu prawa do wstąpienia w prawa właściciela nieruchomości, a tym samym żądania naprawienia szkody od osoby trzeciej. Powódka wniosła apelację, a sąd rozpoznający sprawę w drugiej instancji zwrócił się z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego.

Sąd Apelacyjny zauważył, że uprawnienia wierzyciela hipotecznego do żądania naprawienia szkody są kwestią sporną. Część doktryny uważa, że wierzyciel może dochodzić naprawienia szkody samodzielnie, część zaś, że uprawnienia właściciela są dalej idące i wierzyciel nie może go zastępować w tego rodzaju sprawach.

Uchwałą z dnia 10 lipca 2014 r. Sąd Najwyższy zgodził się z tym drugim poglądem, prezentowanym również przez sąd rozstrzygający opisaną sprawę w pierwszej instancji.

"Wierzyciel, którego wierzytelność jest zabezpieczona hipoteką kaucyjną, nie ma legitymacji do dochodzenia od sprawcy szkody roszczenia o jej naprawienie, przysługującego właścicielowi nieruchomości na podstawie art. 93 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (jedn. tekst: Dz. U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.)" - orzekł SN.