Zdaniem sędziów z Suwałk nie do przyjęcia jest odstąpienie od przyjęcia jako podstawy naliczania wynagrodzeń sędziów obiektywnego czynnika, jakim jest średnie wynagrodzenie z roku poprzedniego. Szczególnie, że nie będzie to obniżenie „jednorazowe i wyjątkowe" albowiem w roku 2013 przewiduje się, że sędziowie nie otrzymają na powrót "normalnych" wynagrodzeń, na podstawie średniej z 2012 r., tylko będą one obliczone w oparciu o nową, w rzeczywistości inaczej tylko nazwaną, „kwotę bazową".
Z kolei sędziowie okręgu łódzkiego podkreślają w swoim stanowisku, że materia proponowanych zmian w znacznym stopniu przekracza granice dopuszczalnych - w świetle konstytucyjnych źródeł prawa - regulacji, które mogą być zawarte w tego typie ustawy, gdyż wkraczają one w materię przepisów ustrojowych. - Wydaje się, że przedmiotem regulacji powinny być tylko i wyłącznie sprawy związane z ogólnie pojętym wykonaniem budżetu i to tylko w jednym roku budżetowym, gdyż taki jest zakres czasowy budżetu. Podstawę regulacji kwestii wynagrodzeń sędziów stanowią postanowienia Konstytucji RP i ustawy o ustroju sądów powszechnych - czytamy w stanowisku.
Jego autorzy krytykują też formę wprowadzania nowe zasady. - W kontekście proponowanych zmian należy zwrócić uwagę na nasuwające się wątpliwości, co do ich konstytucyjności. Polski system prawny nie zna pojęcia ustawy „okołobudżetowej", jest to jedynie termin publicystyczny. W systemie źródeł prawa tzw. ustawa okołobudżetowa jest ustawą zwykłą i w związku z tym posiada taką samą moc obowiązującą, jak każda inna. W podobnym kontekście wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu z dnia 12.01.1995 r. (K 12/95, OTK 1995/1/2). Trybunał Konstytucyjny w dotychczasowym orzecznictwie krytycznie podchodził do zagadnienia wplatania w treść ustawy okołobudżetowej przepisów, które nie są bezpośrednio związane z wykonaniem budżetu i nie mają z treścią tej ustawy bezpośredniego związku (K 13/01, OTK 4/2001) Negatywnie w tej kwestii wypowiada się również literatura prawnicza - napisano w stanowisku sędziów z okręgu łódzkiego.
Sędziowie krytykują zamrożenie płac
Środowisko sędziowskie ogłasza kolejne protesty przeciwko planom zamorżenia w przyszłym roku płac w wymiarze sprawiedliwości. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec planu zamrożenia waloryzacji sędziów w roku 2012 i latach następnych - stwierdzają w uchwale członkowie Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Suwałkach. Z kolei ich koledzy z Łodzi uważają, że ustawa, która ma to wprowqadzić będzie sprzeczna z konstytucją.