Konieczność opracowania nowych przepisów wynika z obowiązku transpozycji do polskiego systemu prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów. Artykuł 40 tej dyrektywy precyzuje termin jej transpozycji „nie później niż do dnia 12 grudnia 2010 r.” Ze względu na dużą liczbę koniecznych zmian ustawy, resort środowiska uznał, że zdecydowanie czytelniejsze będzie przygotowanie w całości nowego aktu normatywnego niż dokonywanie kolejnej nowelizacji dotychczasowej ustawy.
Założenia do projektu ustawy przewidują, że odpady powinny być w pierwszej kolejności poddawane odzyskowi lub unieszkodliwiane w miejscu ich powstawania lub powinny być przekazywane do najbliżej położonych miejsc, w których mogą być poddane odzyskowi lub unieszkodliwione. W stosunku do określonych odpadów (niesegregowane odpady komunalne, pozostałości z sortowania odpadów komunalnych oraz komunalne osady ściekowe) projekt przewiduje konieczność (z pewnymi wyjątkami) poddania ich odzyskowi lub unieszkodliwianiu na obszarze tego województwa, w którym zostały wytworzone. Dotyczyć to ma również unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych oraz zakaźnych odpadów weterynaryjnych. Jednym ze środków do osiągnięcia celów gospodarki odpadami, w tym stworzenia zintegrowanej i wystarczającej sieci instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów, mają być plany gospodarki odpadami uchwalane na szczeblu krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Podmioty podejmujące działania powodujące lub mogące powodować powstawanie odpadów powinny zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów oraz ich negatywne oddziaływanie na środowisko przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użytkowania; zapewniać zgodny z zasadami ochrony środowiska odzysk, jeżeli nie udało się zapobiec powstawaniu odpadów; zapewniać zgodne z zasadami ochrony środowiska unieszkodliwianie odpadów, których powstaniu nie udało się zapobiec lub których nie udało się poddać odzyskowi.
Przygotowane przez Ministerstwo Środowiska założenia nic nie mówią o ustanowieniu zasady, że właścicielem odpadów komunalnych są gminy, o co zabiegały samorzady i co zdaniem samorządowców miałoby im ułatwić utrzymanie porządku na swoim terenie.
Porządek wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów przewiduje też rozpatrzenie nastepujących projektów:
1. Projekt ustawy o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw. (Wnioskodawca: Minister Gospodarki)
2. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby stanowisk służbowych w poszczególnych korpusach kadry zawodowej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. (Wnioskodawca: Minister Obrony Narodowej)
3. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie autostrad płatnych. (Wnioskodawca: Minister Infrastruktury)
4. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz innych ustaw. (Wnioskodawca: Minister Środowiska)
6. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (w związku z implementacją Dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych). (Wnioskodawca: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
7. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. (Wnioskodawca: Minister Pracy i Polityki Społecznej)
8. Projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. (Wnioskodawca: Minister Pracy i Polityki Społecznej)