Chodzi o to, by decyzja była racjonalna, a poziom ryzyka był adekwatny do korzyści, jakie są spodziewane po przeprowadzeniu planowanej transakcji. Nie ma nic złego w akceptowaniu ryzyka. Możemy się na nie zgadzać, jak również starać się je wyceniać. Najważniejsze jest, aby rozmiary ryzyka nie były większe niż korzyści wynikające z wykonania transakcji.
Wartość ryzyka ocenia się zazwyczaj na podstawie prawdopodobieństwa powstania szkody oraz ewentualnego rozmiaru tej szkody. W uproszczeniu wysokość szkody, poniesionej w związku z dokonaniem transakcji może polegać na tym, że firma straci jakieś pieniądze, albo nie uzyska ich, podczas gdy bez tej transakcji uzyskałaby je.

Jeżeli jesteśmy w stanie oszacować wysokość takiej potencjalnej szkody, to możemy próbować wykluczyć ryzyko jej wystąpienia. Można np. przewidywać, że kupowana przez nas spółka zapłaci karę nałożoną przez UOKiK za stosowanie klauzul abuzywnych, ponieważ postępowanie w tej sprawie jest w toku. Wtedy bardzo prostym sposobem na ograniczenie wynikającego z tego ryzyka jest zastrzeżenie, że część ceny - w kwocie równej przewidywanej karze - zostanie złożona do depozytu do czasu zakończenia tego postępowania. Takich rozwiązań może być wiele.

Ryzyko należy mierzyć dwoma miernikami: prawdopodobieństwem wystąpienia określonego zdarzenia oraz rozmiarem sankcji w przypadku wystąpienia tego zdarzenia. Coś, co jest bardzo prawdopodobne, ale sankcja związana z zaistnieniem tego zdarzenia jest błaha, nie stwarza dużego ryzyka. I przeciwnie, ewentualna surowa kara, związana z zaistnieniem mało prawdopodobnego zdarzenia, także nie generuje dużego ryzyka dla projektowanej transakcji. Należy, przede wszystkim, dążyć do wykluczenia tych zagrożeń, które mają wysoki stopień prawdopodobieństwa i wysoką dotkliwość.

Więcej na ten temat mec. Michał Krawczyk powie podczas debaty "Zarządzanie ryzykiem w transakcjach M&A" organizowanej wspólnie przez kancelarię Krawczyk i Wspólnicy i Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska. Uczestniczący w niej eksperci podzielą się własnymi doświadczeniami w obszarze fuzji i przejęć oraz zaprezentują ryzyka i najczęściej popełniane błędy pojawiające się przy okazji procesów łączenia się lub przejmowania przedsiębiorstw.

Debata on-line odbędzie się 30 września 2010 roku, w godzinach 10:30 - 12:00. Więcej informacji na stronie: www.debata.lex.pl