Zdaniem autora, dotychczasowa regulacja, umożliwiająca radcom prawnym sporządzanie subsydiarnego aktu oskarżenia, była niepełna. Radca prawny mógł sporządzić subsydiarny akt oskarżenia działając jedynie jako pełnomocnik instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej. Podczas gdy inni pokrzywdzeni, nawet jeśli na wcześniejszych etapach postępowania byli reprezentowani przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, to do sporządzenia subsydiarnego aktu oskarżenia musieli udzielić pełnomocnictwa adwokatowi.
Teraz radca prawny może występować w roli pełnomocnika oskarżyciela niepublicznego, a więc oskarżyciela posiłkowego subsydiarnego i prywatnego, którzy mogą inicjować postępowanie sądowe poprzez wniesienie aktu oskarżenia, który tak jak w przypadku oskarżyciela posiłkowego subsydiarnego objęty jest tzw. przymusem adwokacko - radcowskim.
Radca wystąpi też jako pełnomocnik w procesie karnym
Nowelizacja kodeksu postępowania karnego ustawą z 5 listopada 2009 r., która obowiązuje od 8 czerwca 2010 r., zniosła ograniczenia przedmiotowe i podmiotowe w zakresie reprezentacji procesowej strony nie będącej oskarżonym przez radcę prawnego. Po nowelizacji radca prawny może występować w sprawach karnych jako pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego i prywatnego bez żadnych ograniczeń. Większe spektrum spraw, w których obecnie może aktywnie uczestniczyć radca prawny, wymaga odpowiedniego przygotowania się do tych ról - pisze dr Dariusz Świecki, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.