Mam wrażenie, że my, jako prawnicy przedsiębiorstw, w pewnym sensie zbliżamy się do zawodu lekarza, gdzie są lekarze rodzinni, zajmujący się ogólnym stanem zdrowia pacjenta i podejmujący działanie przy podstawowych chorobach, oraz lekarze specjaliści. Tak samo w naszym zawodzie jest miejsce dla prawników – generalistów i ekspertów od konkretnych dziedzin prawa. Gdy problem wymaga takiej specjalistycznej wiedzy i praktyki, ten prawnik „domowy” musi zwracać się o wsparcie do specjalisty z określonej dziedziny. To jest naturalne, ale ta prawidłowość nie jest jeszcze do końca uświadamiana, wielu z nas wstydzi się przyznać do tego, że nie zna się na jakiejś dziedzinie prawa. Ale ja mam wrażenie, że „specjalizacyjny” kierunek, w świecie anglosaskim bardzo popularny, jest także bliską przyszłością w naszym kraju.

Czy firmy potrzebują etatowych prawników?
Uważam, że tak. Patrząc jednak z perspektywy statystyki, to nadal bardzo niewiele przedsiębiorstw ma wewnętrznych prawników. W Polsce wykształciło się coś w rodzaju naszego własnego modelu obsługi prawnej, który jest albo oparty o samodzielnego prawnika odpowiedzialnego za obsługę prawną i zgodność działania firmy z prawem, albo jest to mały dział prawny zatrudniający najwyżej kilku prawników. W obu wariantach opiniowanie problemów prawnych raczej odbywa się ze znaczącym udziałem zewnętrznych prawników.

Mówi pan o polskim modelu obsługi prawnej. A są inne?
Polski model w praktyce zestawiam  przede wszystkim z modelem anglosaskim. Ten anglosaski model polega miedzy innymi na tym, że posiadanie działów  prawnych wewnątrz firm ,nie tylko korporacji jest uznawane za bardzo efektywne rozwiązane i jest powszechne ,a w większości wypadków występują rozbudowane, wieloosobowe działy prawne w przedsiębiorstwach. Pozycja szefa działu prawnego jest bardzo wysoka i najczęściej jest on członkiem zarządu swojego pracodawcy.  Znam przypadki dużych korporacji, które zatrudniają kilkuset prawników.

Obszerny wywiad z Waldemarem Koperem ukaże się w majowym wydaniu miesięcznika "Kancelaria".

W czwartek 15 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie konferencja inaugurująca działalność Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw. Natomiast dzień wcześniej wydawnictwo Wolters Kluwer Polska organizuje konferencję pn. " Partnerzy czy konkurenci? Budowanie relacji między prawnikami wewnętrznymi a kancelariami prawniczymi”.