Skarga nadzwyczajna obowiązuje od 3 kwietnia, wprowadziła ją nowa ustawa o SN. 16 czerwca weszła w życie nowelizacja, która ograniczyła krąg podmiotów mogących ją wnieść do Sądu Najwyższego - do wyłącznie Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Obywatelskich.
W prokuraturze 1054 wnioski
Jak poinformował LEX.pl prokurator Arkadiusz Jaraszek z działu prasowego Prokuratury Krajowej, do prokuratury wpłynęły 1054 wnioski o skargę nadzwyczajną.
- 1/3 tych pism została sformułowana w sprawach karnych, natomiast 2/3 dotyczą spraw cywilnych - w szczególności z zakresu prawa rzeczowego, spadkowego, ubezpieczeń społecznych i prawa pracy oraz w sprawach o zapłatę - zaznaczył.
Z danych PK wynika, że większość wniosków złożyły strony postępowania, część z nich przygotowana została przez prawników - adwokatów lub radców prawnych.
Trwa analiza spraw, bez skargi nadzwyczajnej
Prokurator dodał, że Prokurator Generalny dotąd nie wniósł do SN żadnej skargi nadzwyczajnej.
- Trwają analizy wniosków. W pierwszej kolejności prokuratorzy Prokuratury Krajowej badają ich aspekty formalne i w przypadku stwierdzenia braków pism wzywają wnioskodawców do uzupełnienia. Jeżeli zaś pisma spełniają wymogi formalne przesyłane są do właściwego prokuratora regionalnego, który ma ocenić dopuszczalność i celowość wniesienia skargi nadzwyczajnej - powiedział.
Przypomniał, że w PK został utworzony Wydział Skargi Nadzwyczajnej, który ma m.in. opracowywać projekty skarg nadzywczajnych.
Państwo prawa to niezależne sądy>>
U RPO - 743 wnioski
Z kolei do Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły 743 wnioski o wystąpienie do SN ze skargą nadzwyczajną. Najwięcej dotyczy spraw karnych - 381, cywilnych - 194, prawa pracy - 84 oraz prawa administracyjnego i gospodarczego - 52.
W przypadku spraw karnych chodzi głównie o orzeczenia w których SN oddalił kasację, bądź organy uprawnione do ich wniesienia nie dopatrzyły się istnienia przesłanek kasacyjnych.
- Wnioski obejmują szerokie spektrum zagadnień, natomiast w głównej mierze kwestionują fakt skazania, częstokroć zawierają dość ogólnikowe argumenty odnoszące się do wadliwego procedowania. Podnoszą brak obiektywizmu i stronniczość sędziów orzekających przejawiającą się w dowolnej ocenie materiału dowodowego, przy jednoczesnym nie przydaniu waloru wiarygodności wyjaśnieniom oskarżonym i korzystnym dla nich zeznaniom świadków, czy też naruszenia zasady rozstrzygania niedających się usunąć wątpliwości na korzyść oskarżonego - informuje Biuro RPO.
Z wstępnych analiz wynika, że wnioski często zawierają zarzuty kasacyjne i apelacyjne, zgodnie z przepisami skarga nadzwyczajna nie może się na nich opierać. Biuro RPO zapewnia jednak, że sprawy są badne przez pryzmat zarówno przesłanek kasacyjnych jak i właściwych dla skargi nadzwyczajnej i nie można wykluczyć, że zaistnieją przesłanki do skorzystania przez RPO z nowej drogi procesowej.
Najwięcej skarg ws. rozliczeń między małżonkami
Jeśli chodzi o prawo cywilne, wnioski, które wpłynęły do RPO najczęściej dotyczą rozliczeń finansowych pomiędzy małżonkami lub członkami rodziny a także m.in. podziałów spadku, zniesienie współwłasności, sprawy o dziedziczenie gospodarstwa rolnego.
- Niektóre dotyczą spraw zakończonych kilkanaście lat temu. Wpływają też skargi w sprawach: o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, o ustalenie stanu prawnego nieruchomości, o zasiedzenie, o zapłatę, dotyczących rozliczeń z tytułu korzystania z nieruchomości a także w sprawach rozwodowych, alimentacyjnych i o kontakty z dziećmi - informuje RPO. Jedna ze spraw dotyczy błędu medycznego.
Sąd Najwyższy
Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd Najwyższy? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?
Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
Adwokat
Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Adwokat? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?
Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>
Radca prawny
Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Radca prawny? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?
Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>