W swojej uchwale płocka ORA przypomina o przepisach, mówiących o odpowiedzialności funkcjonariuszy państwowych i konsekwencjach ich uchybień, zawartych w art. 231 kodeksu karnego.
Zdaniem płockiej rady adwokackiej, poważnym zagrożeniem dla porządku prawnego był sposób przeprowadzenia reformy sądownictwa związanej z likwidacją tzw. małych sądów, za którą pełną odpowiedzialność, w tym również prawną, a nie tylko polityczną, ponosi ówczesnym minister sprawiedliwości, poseł Jarosław Gowin.
- Jak wynika z uzasadnienia uchwały składu 7 sędziów SN z dnia 17 lipca 2013 r. ( III CZP 46/13 ) minister sprawiedliwości w sposób rażący nie dopełnił ciążących na nim – w wyniku sprawowanej funkcji – obowiązków, dopuszczając do tego, że sędziowie likwidowanych sądów, którzy w związku z tą reformą byli przenoszeni służbowo, nie byli uprawnieni do orzekania bez narażenia się na możliwy i realny zarzut wyrokowania przez sąd nienależycie obsadzony - czytamy w uchwale.
Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku wyraża pogląd, iż koszty finansowe nietrafnych decyzji byłego ministra Jarosława Gowina, idące jej zdaniem w miliardy złotych, powinny być przedmiotem zainteresowania odpowiednich organów władz państwowych.
- Brak jakiejkolwiek reakcji nie mieści się w zasadach i porządku Państwa Prawa, na co Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku zwraca uwagę – piszą płoccy adwokaci w swojej uchwale.
Płoccy adwokaci pytają o odpowiedzialność za skutki likwidacji „małych sądów”
Koszty finansowe nietrafnych decyzji posła Jarosława Gowina, byłego ministra sprawiedliwości, liczyć można w miliardach złotych uważa Okręgowa Rada Adwokacka w Płocku, wskazując na skutki przeprowadzenia reformy sądownictwa, związanej z likwidacją tzw. małych sądów.