Jak podkreślają redaktorzy Komentarza, drugie jego wydanie przedstawia wszystkie duże zmiany, które w tym czasie zaistniały, oraz zawiera omówienie tych wszystkich nowelizacji, które zostały uchwalone do 30 czerwca 2016 r., nawet jeśli wchodzą w życie w terminie późniejszym.
Jak piszą, podstawowym założeniem, które im towarzyszyło, było dokonanie wszechstronnej, i to zarówno od strony teoretycznej, jak i od strony praktycznej, analizy przepisów tejże ustawy w kontekście najnowszych jej zmian wynikających z prawa europejskiego oraz prawa krajowego.
- Ustawa – Prawo energetyczne jest tekstem trudnym, a przez liczbę i złożoność jej nowelizacji także coraz mniej czytelnym. Dlatego głównym celem, jaki nam przyświecał przy przygotowaniu niniejszego wydania, było to, aby wykład był jasny, przejrzysty i praktyczny, a tym samym przystępny dla każdego. Pamiętaliśmy bowiem, że największe wyzwanie w zakresie interpretacji tego prawa stanowi to, że do pełnego zobrazowania zawartych w tej ustawie unormowań oprócz wiedzy prawniczej wymagana jest również pogłębiona wiedza na temat funkcjonowania rynków energii oraz znajomość uwarunkowań ekonomicznych i technicznych – czytamy we wstępie do książki.
Jak podkreśla wydawca, komentarz zawiera wyczerpującą analizę poszczególnych instytucji i rozwiązań ustawy - Prawo energetyczne. Przygotowany został zarówno w ujęciu doktrynalnym, jak i praktycznym. Przybliża poglądy polskiej i zagranicznej doktryny, a także najnowsze oraz utrwalone orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Apelacyjnego w Warszawie, wojewódzkich sądów administracyjnych oraz Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
W drugim wydaniu książki szczególną uwagę zwrócono na liczne zmiany, które pojawiły się od czasu pierwszego wydania w prawie energetycznym. Omówiono m.in.:
• zmiany dokonane w związku z implementacją rozporządzenia REMIT, certyfikacją OSP oraz tzw. "obligiem giełdowym gazowym";
• regulacje dotyczące gwarancji pochodzenia dla kogeneracji oraz obowiązku sporządzenia tzw. analizy kosztów i korzyści przy budowie, przebudowie lub znacznej modernizacji źródła wytwórczego lub sieci ciepłowniczej, a także zmiany przepisów taryfowych w odniesieniu do rynku ciepła, wprowadzone ustawą o efektywności energetycznej;
• nowe pojęcia takie jak mikroinstalacja, mała instalacja, instalacja Odnawialnych Źródeł Energii, prosument oraz nowe rozwiązania w zakresie przyłączania źródeł do sieci, zakresu rozstrzygania sporów przez Prezesa URE oraz obowiązku sprzedaży energii za pośrednictwem giełdy, wprowadzone ustawą o odnawialnych źródłach energii oraz jej nowelizacjami, w tym tą z 22 czerwca 2016 r.;
• zmiany w zakresie wymagań koncesyjnych wprowadzone ustawą o zmianie ustawy VAT mającą na celu zwalczanie tzw. szarej strefy;
• nowelizację prawa energetycznego z 22 lipca 2016 r. dotyczącą funkcjonowania podmiotów na rynku paliw ciekłych oraz rynku paliw gazowych.
Według autorów i wydawcy, publikacja przeznaczona jest dla przedsiębiorców działających na rynku paliw i energii, a także sędziów, adwokatów oraz radców prawnych. Zainteresuje również teoretyków zajmujących się prawem gospodarczym lub administracyjnym.
Najnowsze zmiany w prawie energetycznym już skomentowane
Od przygotowania pierwszego wydania komentarza upłynęło 6 lat. W tym czasie dynamika nowelizacji prawa energetycznego była tak duża, że konieczne stało się uaktualnienie zawartych w nim treści piszą Mariusz Swora i Zdzisław Muras.