Ponad 28 mln zł wyda Ministerstwo Sprawiedliwości na działania, które mają ułatwić społeczeństwu dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Współfinansowany przez Unię Europejską projekt zakłada m.in. modernizację sposobu świadczenia usług interesantom sądów oraz skuteczną politykę informacyjno-edukacyjną w tym zakresie. Od września 2008 roku Ministerstwo Sprawiedliwości realizuje ogólnopolski projekt pod nazwą "Ułatwianie dostępu do wymiaru sprawiedliwości". Środki na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Programu Operacyjnego "Kapitał Ludzki 2007 - 2013". Budżet całej operacji opiewa na kwotę ponad 28 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków unijnych.
Celem ogólnym projektu jest - jak dowiadujemy się z komunikatu - ułatwienie dostępu społeczeństwa do wymiaru sprawiedliwości poprzez modernizację sposobu świadczenia usług interesantom sądów i skuteczną politykę informacyjno - edukacyjną. W ramach całego przedsięwzięcia zakładane jest usprawnienie funkcjonowania sądów w oparciu o punkty obsługi interesantów, których ma powstać 90 w całym kraju, zwiększenie popularności alternatywnych sposobów rozwiązywania sporów (mediacje i sąd polubowny), a także ułatwienie dostępu obywateli do informacji o ich prawach w sądzie i prokuraturze.
Działania, które mają do tego doprowadzić będą realizowane z wykorzystaniem m.in.: billboardów, materiałów audiowizualnych, ulotek i broszur, spotkań edukacyjnych dla młodzieży i studentów na terenie całego kraju. Zmodernizowana ma być także w tym celu strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości. Ma ona mieć nowe wersje językowe, wersję dla osób niewidomych i słabowidzących, licznik odwiedzin stron, platformę interaktywną w oparciu o system zarządzania treścią oraz wyszukiwarkę aktów prawnych. Wydawany ma być również bezpłatny kwartalnik o sądach i reformie wymiaru sprawiedliwości. Zarejestrowane już zostało takie czasopismo Ministerstwa Sprawiedliwości pt.: "Na wokandzie", a jego odbiorcami mają być przede wszystkim sędziowie, prokuratorzy, studenci nauk prawnych i kadra akademicka wydziałów prawa uczelni publicznych i niepublicznych.
Z komunikatu ogłoszonego przez resort sprawiedliwości wynika, że w trakcie przygotowania do przetargu są obecnie zadania związane z przygotowaniem materiałów informacyjno-edukacyjnymi na temat wymiaru sprawiedliwości oraz praw obywatela w sądzie i prokuraturze. M.in. wspólnie z Fundacją "Dzieci Niczyje" przygotowywana do druku jest broszura dla dzieci i młodzieży pt.: "Będę świadkiem w sądzie". Ponadto wspólnie z Uniwersytecką Poradnią Prawną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego resort sprawiedliwości wyda broszurę na temat praw obywatela w sądzie i prokuraturze, która będzie dystrybuowana w sądach i prokuraturach na terenie całego kraju.