W Warszawie trwa IV Kongres Kuratorski. Tematy to obecna sytuacja i wyzwania na przyszłość - we wszystkich obszarach, którymi kuratorzy na co dzień się zajmują. Dyskusja dotyczy zarówno zmian w przepisach, jak i praktyki. W czasie kongresu mają być przyjęte również rekomendacje. Wątki, które przewijają się w poszczególnych wystąpieniach, to m.in. nadmiar pracy, ciągłe zmiany przepisów, trudne warunki jej wykonywania, odpływ kadry i problemy z zachęcaniem do pracy w tym zawodzie nowych osób. Jak bumerang wraca też kwestia obowiązków, kompetencji i obciążenia kuratorów w sprawach rodzinnych.

Kongres organizuje Krajowa Rada Kuratorów we współpracy z Fundacją na Rzecz Rozwoju Probacji “Probare”. Partnerem wydarzenia jest też Wolters Kluwer Polska.  

Czytaj: Niskie wynagrodzenia "niszczą" zawód kuratora, kuratorzy postulują zmiany>>

MS gotowe do spełnienia postulatów  

W pierwszy dniu Kongresu uczestniczyli wiceministrowie sprawiedliwości: Maria Ejchart, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Arkadiusz Myrcha. 

- Od 10 miesięcy wraz z departamentem spraw rodzinnych i nieletnich i Komisją Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego, debatujemy, zastanawiamy się, gromadzimy pomysły na to, jak zmienić wymiar sprawiedliwości, by był bardziej efektywny i bardziej przyjazny zwłaszcza dla najmłodszych jego użytkowników. Ta praca pokazała mi, jak kluczową rolę pełnią kuratorzy sądowi. Jesteście pomostem miedzy wymiarem sprawiedliwości a społeczeństwem - mówiła ministra Rudzińska-Bluszcz. 

Jak dodała, są dwa fundamenty pracy kuratora zaufanie i współpraca między instytucjonalna. - Te dwa obszary - są w mojej ocenie - wciąż obszarami deficytowymi w naszym społeczeństwie. Tym bardziej chylę czoła przed państwem i tym większa rola państwa w budowania tego zaufania dla instytucji publicznych, dla przedstawicieli państwa polskiego i w zakresie współpracy międzyinstytucjonalnej, która wciąż jest za słaba - wskazała. 

W imieniu ministerstwa zapewniała, że jest ono otwarte na dialog. - Mam nadzieję że przez ostatnie miesiące państwo tego doświadczyliście - mówiła. Zapewniła, że prace nad zmianami przepisów wykonawczych w sprawach rodzinnych już trwają, zajmuje się tym Komisja Kodyfikacyjna. 

W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister Arkadiusz Myrcha. - Ta pasja, zacięcie, które jest widoczne na co dzień u państwa, widzimy też u przedstawicieli waszego samorządu - mówił. Nawiązał do prac parlamentarnych nad nowelizacją ustawy o kuratorach sądowych (z grudnia 2022 r.). Zaznaczył, że tamte wydarzenia pokazały, że kuratorzy są zdeterminowani, zorganizowani, ambitni i jak bardzo walczą o swoje prawa i warunki pracy. 

- Dzisiaj możemy wówczas rozpoczętą drogę kontynuować. Drogę, która nie jest łatwa, w której nigdy nie można iść na skróty, która od państwa wymaga nie mniej determinacji, a od nas dużego wysiłku. Z niczego, co było wtedy powiedziane i co pada na spotkaniach nie będziemy się wycofywać - zapewnił. 

Dodał, że są "duże możliwości, by wyjść naprzeciw kuratorskim postulatom zarówno mniejszym dotyczącym legitymacji, jak i tym dotyczącym warunków pracy czy płacy". 

Czytaj w LEX: Skarga na kuratora sądowego oraz tryb jej rozpoznania >

Kuratorzy wymagają szacunku i docenienia

Ministra Ejchart zwróciła uwagę na jeszcze jedną kwestię. Jak podkreśliła, wyznacznikiem zawodu kuratora jest różnorodność - kuratorzy - wyjaśniała - pochodzą z różnych stron kraju, mają różne doświadczenia, różne drogi dochodzenia do zawodu, funkcji kuratora. 

- Ale przede wszystkim, to ciężka praca z ludźmi, która przekłada się na zmianę świata. To wszystko, co robicie, to zmienianie świata w indywidualnym wymiarze - mówiła. Dodała, że kuratela sądowa nadal jest niedoceniana w społeczeństwie. - Mnie na studiach prawnych nikt nie uczył o kurateli. Nie wiem, czy słyszałam słowo kurator w czasie zajęć, mimo że prawem karnym wykonawczym interesowałam się już w podstawówce. Bardzo wiele lat spędziłam na pracy w więzieniach i tam też nie usłyszałam o kuratorach. To jest nasze wspólne wyzwanie - by państwa zawód, ogromnie ważny, będący mostem między sądem a społeczeństwem, prawem a codziennością, problemem a normalizacją życia, pomiędzy pozbawieniem wolności a wolnością, był doceniany - podkreślała. 

Zaznaczyła również, że pozycja kuratora wymaga redefinicji, wymaga zmiany. - Dlatego, że jest to zawód elastyczny, otwarty na zmiany wokół, na zmiany w prawie, w praktyce. To też konieczność otwarcia się na rozwój technologii, który ma państwu pomóc i zapewnić większe bezpieczeństwo w pracy - podsumowała. 

Czytaj w LEX: Kurator prawa materialnego dla osoby prawnej >