Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości w tym roku wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego złożyło 1558 osób. Do egzaminu radcowskiego, który odbędzie się w tym samym terminie - 2073 osoby. 

Pandemii nie ma, więc egzaminy odbędą się bez obostrzeń czyli m.in. bez maseczek. Pierwszego dnia zdający rozwiązywać będą zadanie z zakresu prawa karnego, 26 kwietnia 2023 r. zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, 27 kwietnia 2023 r. kazus z zakresu prawa gospodarczego. Na 28 kwietnia 2023 r. zaplanowano część czwartą i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki. 

Czytaj: Ściąganie na egzaminie prawniczym może zamknąć drogę do zawodu>>

Nie tylko aplikanci

Kto może podejść do egzaminu? Oprócz aplikantów z zaświadczeniem o odbyciu aplikacji m.in.  doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta prokuratora, asystenta sędziego lub były zatrudnione w Sądzie Najwyższym, Trybunale Konstytucyjnym lub w międzynarodowym organie sądowym, w szczególności w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego; osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały na podstawie umowy o prace lub umowy cywilnoprawnej wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii adwokackiej (lub radcowskiej), zespole adwokackim (radcowskim), spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej. 

Czytaj omówienie w LEX: Partyk Aleksandra, Egzamin adwokacki ma sprawdzić wiedzę w zakresie stosowania prawa >

Do egzaminu mogę też podejść: 

  • osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów,
  • osoby, które po ukończeniu aplikacji legislacyjnej przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw, rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego,
  • osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski, notarialny lub komorniczy,
  • osoby, które zajmują stanowisko radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
  • osoby, które w terminie określonym w art. 69b ustawy – Prawo o adwokaturze , tj. w terminie 10 lat od dnia doręczenia uchwały o pozytywnym wyniku egzaminu adwokackiego/radcowskiego,  nie złożyły wniosku o wpis na listę adwokatów lub radców.

Czytaj omówienie w LEX: Wynik egzaminu adwokackiego jest indywidualny dla każdego zdającego >

Po pierwsze nie spóźniać się 

Egzaminy każdego dnia rozpoczynają się o godzinie 10 i zaplanowane są na osiem godzin. Najbardziej wyczerpujący - jak mówią przedstawiciele komisji egzaminacyjnej - może być ostatni, czwarty dzień. Zdający będą się zmagać wtedy z zadaniami z zakresu prawa administracyjnego i etyki, po trzech bardzo męczących dniach.

- Polecam się nie spóźniać, szczególnie pierwszego dnia trzeba przyjść zdecydowanie wcześniej. Pamiętajmy, że z reguły po raz pierwszy będziemy na sali, na której zdajemy egzamin. Jest kwestia wylosowania miejsc, zajęcia ich, wysłuchania stosownych komunikatów przewodniczących komisji - mówi radca prawny dr Bartosz Szolc-Nartowski, przewodniczący Komisji Aplikacji w Krajowej Radzie Radców Prawnych.

Zwraca na to uwagę również adwokat Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej NRA. - Na egzamin należy przyjechać z odpowiednim wyprzedzeniem, szczególnie pierwszego dnia, tak aby do godziny 10 można było przeprowadzić procedurę rejestracji uczestników, by zajęli oni wyznaczone, wylosowane miejsca a wszystko po to by egzamin mógł się zacząć bez opóźnień. Oczywiście zdający mogą korzystać z teksów aktów prawnych, mają prawo korzystać z orzecznictwa, mają dostęp do systemów informacji prawnej w liczbie jedno stanowisko na pięć osób - uczula. 

Sprawdź w LEX: Czy urlop w związku z egzaminem adwokackim przysługuje tylko pracownikowi wpisanemu na listę aplikantów adwokackich? >

 

Grunt to dobre przygotowanie 

Chodzi tutaj nie tylko o wiedzę merytoryczną. Jak podkreśla dr Szolc-Nartowski, dobrze jest wcześniej przygotować listę rzeczy, które powinno się przy sobie mieć i to na każdy dzień egzaminu. - Chodzi np. o ulubione komentarze z danego obszaru prawa, wydrukowane podstawowe akty prawne. Oczywiście będzie do nich dostęp online, ale dobrze mieć je pod ręką, w formie tradycyjnej. Warto zabrać też dwa długopisy; oczywiście praca jest przygotowywana na komputerze, ale przecież zdający zwykle robią notatki. Jeśli ktoś pisze na własnym komputerze, to dobrze mieć drugi, na wypadek gdyby z pierwszym coś się stało. To już się zdarzało i wówczas zdający musiał przejść na tryb ręczny - mówi radca prawny. 

Warto też pomyśleć o jedzeniu i... relaksie. - Komisje zapewniają drobny posiłek i wodę, ale warto mieć też coś własnego do jedzenia. Pomyślmy również o tym, by zadbać o swoją kondycję. Piątek - czyli ostatni dzień egzaminów jest szczególnie trudny, egzamin trwa dłużej, ponieważ obejmuje dwa przedmioty - prawo administracyjne i etykę radcy prawnego. Warto więc zaplanować sobie na czwartek dłuższy spacer czy wizytę na basenie. Relaks pozwoli zachować siły na piątek - mówi mecenas. 

Sprawdź w LEX: Na jakich zasadach pracownik może wnioskować o urlop w związku z egzaminem adwokackim? >

Jeśli chodzi natomiast o komputery, to przyszli adwokaci i radcy mogą korzystać ze sprzętu własnego lub wypożyczonego. - Każdego dnia egzaminu osoba, która przystępuje do niego pobiera specjalny pendrive, który zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Podłączenie go do komputera blokuje możliwość dostępu do treści, które się na nim znajdują. Pendrive zawiera natomiast edytor tekstu, przy pomocy którego aplikanci przygotowują pracę egzaminacyjną - zaznacza.

Czytaj w LEX: Zawodowy pełnomocnik w social media - aspekty praktyczne >

Koncentracja, skupienie i czytanie ze zrozumieniem 

Co może pomóc? - Pełne skupienie bez nadmiernego stresu. Na pewno wszyscy zdający są dobrze a nawet bardzo dobrze przygotowani. Ze swojej strony i ze strony swojej komisji mogę życzyć tylko i wyłącznie powodzenia - mówi mec. Derlacz. 

Dr Bartosz Szolc-Nartowski wskazuje, że trzeba uważnie przeczytać treść zadania. - To jest klucz do sukcesu. Wydaje się to banalne, tym niemniej jest niezwykle istotne. Nie ma uniwersalnej metody na zdanie egzaminu. Wierzę w aplikantów radcowskich, przygotowaliśmy ich dobrze do egzaminu w trakcie aplikacji i podczas repetycji przed egzaminem. Dodatkowo aplikanci sprawdzili swe umiejętności w trakcie próbnego egzaminu radcowskiego. Jestem więc o nich spokojny - zaznacza.

Na co powinno się uważać? Prawnicy, którzy zdali egzamin w ubiegłych latach wskazują m.in. na zmiany w przepisach. Tym bardziej, że nowelizacji - od ubiegłorocznego egzaminu było kilka, swój Kodeks etyki znowelizowali też radcy prawny. Ważne więc będą przepisy przejściowe.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Biernatowski Piotr, Gawroński Maciej, Jak pisać pisma procesowe i jak polemizować - wskazówki i triki >

Na ściąganie szkoda czasu 

Mecenas Derlacz przypomina, że nie można korzystać z niedozwolonej pomocy, jak również z wzorów różnego rodzaju pism procesowych, które trzeba będzie na egzaminie przygotować. Osoby, które będą tego próbować mogą się spodziewać - jak dodaje - natychmiastowej reakcji członków komisji. - Powtarzam to zależy od komisji, od te go czy jest aktywna, czy zwraca uwagę na takie sytuacje, które mogą prowadzić lub mogą sugerować, że ktoś próbuje w ten sposób dotrzeć do potrzebnej mu informacji. Ostateczną decyzją jest oczywiście decyzja o wykluczeniu z egzaminu i od tej decyzji nie służy żadne odwołanie – podkreśla.

Doktor Bartosz Szolc-Nartowski podkreśla, że zdający który zostanie przyłapany powinien liczyć się z przerwanym egzaminem. - Zdający otrzymuje wtedy ocenę niedostateczną. Jako samorząd kładziemy bardzo duży nacisk na to, żeby na egzaminie nie dochodziło do niedozwolonych praktyk – uczulamy na to przede wszystkim na aplikacji – wskazuje.

Zobacz nagranie szkolenia w LEX: Kwiatkowski Dariusz, Organizacja i zarządzanie kancelarią butikową na przykładzie kancelarii restrukturyzacyjnej >