Zdaniem Rady Podatkowej działającej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, proponowana nowelizacja art. 14 ustawy – Ordynacja podatkowa jest zbyt ogólnikowa, dając zbyt dużą swobodę ministrowi minansów. Nie wynika z tego przepisu ani cel, dla którego Minister będzie mógł przetwarzać dane, nie jest określony termin w jakim dane te będą przetwarzane. Nie jest jasna również możliwość zestawiania danych z deklaracji z innymi danymi przetwarzanym przez Ministerstwo. Zastrzeżenia budzi ogólnikowe odniesienie się do przepisów o tajemnicy skarbowej.
Proponowana nowelizacja łamie również przepis art. 52 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483), w myśl którego: „Władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym.” Niedookreślenie w omawianej ustawie nowelizującej celu , dla którego przyznano Ministrowi Finansów w/w uprawnienia, powoduje niemożność uznania, iż Minister Finansów będzie pozyskiwał, gromadził, a nawet udostępniał (tak szeroki jest zakres pojęciowy użytego w ustawie wyrazu „przetwarzać” ) informacje inne niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym. Bez określenia celu działania, nie sposób stwierdzić, czy pozyskiwane, gromadzone i udostępniane informacje są dla realizacji tego celu niezbędne i czy cel ten jest zgodny zasadami demokratycznego państwa prawnego.
Więcej >>>
Biznes obawia się gromadzenia przez Ministerstwo Finansów danych o podatnikach
Zgodnie z proponowaną przez rząd zmianą do Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych będzie miał prawo do przetwarzania danych wynikających z deklaracji podatkowych składanych do naczelników urzędów skarbowych. Projekt krytykowany jest m.in. przez organizacje pracodawców.