Lipcowa uchwała Sądu Najwyższego zakwestionowała zasady przenoszenia sędziów do innych placówek, gdy takie przenosiny podpisywał nie minister sprawiedliwości, lecz jego zastępca w randze podsekretarza stanu. Zgodnie z konstytucją może to bowiem robić wyłącznie szef resortu sprawiedliwości.
Praktyka podpisywania przez wiceministrów przeniesień sędziów trwała od lat. W konsekwencji wielu skazanych nawet na najsurowsze kary, bez wszczynania jakichś nadzwyczajnych procedur, może opuścić zakłady karne, a nawet wystąpić o odszkodowanie za bezprawne więzienie. Ci, którym ściganie za przestępstwo się przedawni, mogą w ogóle uniknąć wyroku.
To skrajna wersja wydarzeń – jednak Marek Biernacki, minister sprawiedliwości, podchodzi do sprawy niezwykle poważnie. – Zagrożone mogą być nawet miliony postanowień sądów – przyznaje i dlatego zwrócił się do pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, aby ten podjął nową uchwałę przesądzającą – co zrobić z wyrokami wydanymi przez nieprawidłowo przeniesionych sędziów.
Sędzia Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, uważa, że skala zagrożenia jest mniejsza, bo dotyczy nie trzech tysięcy sędziów przeniesionych po 1997 r., lecz tylko 545 przeniesionych w tym roku do innych sądów i wydanych przez nich 200 tys. orzeczeń. Co radzą ministrowi, który przecież odpowiada za sprawne funkcjonowanie sądownictwa? – Usiąść i szybko podpisać przeniesienia dla sędziów, tak by mogli wyjść na sale i orzekać – mówi sędzia Kamińska ze stowrzyszenia "Themis".
Taką samą sugestię przedstawiła ministrowi sprawiedliwości Krajowa Rada Sądownictwa. Jednak zdaniem ministra prawo nie pozwala mu na takie wsteeczne podpisanie decyzji.
Źródło: Rzeczpospolita
Czytaj także:
Już kilkudziesięciu przeniesionych sędziów nie orzeka
MS: decyzja o przeniesieniu nie zadziała wstecz