Autopoprawka dotyczy projektu, który wpłynął do Sejmu w kwietniu br. Projekt ten dostosowuje prawo do przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie terroryzmu i stanowi m.in., że "kto przekracza granicę Rzeczypospolitej Polskiej w celu popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym (...) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Rząd już raz zmianiał ten projekt - wprowadził m.in. autopoprawkę, dzięki której lekarze skazani za błąd medyczny nie będą musieli iść do więzienia. Nowa jego wersja ma umożliwić warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz poprzestanie na karze wolnościowej, którą może być grzywna lub kara ograniczenia wolności. 

Dla recydywistów wyższe kary

MS proponuje zaostrzenia odpowiedzialności karnej wobec "szczególnej kategorii sprawców, jakimi są sprawcy popełniający przestępstwo w warunkach powrotu do przestępstwa"  - czyli recydywy". Chodzi o osoby, które przynajmniej trzykrotnie zostały skazane na kary pozbawienia wolności. 

 

Cena promocyjna: 63.2 zł

|

Cena regularna: 79 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Teraz grozić im ma od podwójnej wysokości dolnego ustawowego zagrożenia do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę. - Tak ukształtowana sankcja pozwoli na zrealizowanie zamierzonych celów dotyczących oddziaływania kary na tę kategorię sprawców, i znacząco przyczyni się do ograniczenia rozmiarów zjawiska recydywy wielokrotnej - uzasadniono. 

Podobnie ma być w przypadku sprawców przestępstw przeciwko wolności seksualnej, którzy w ciągu 5 lat, po odbyciu co najmniej sześciu miesięcy kary, popełnią ponownie przestępstwo

Czytaj: Rząd zmienia przepis, by lekarze nie trafiali za błąd do więzienia>>

- Wobec takiego sprawcy sąd (w oparciu o wskazaną podstawę prawną) powinien wymierzyć karę pozbawienia wolności w granicach od dolnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę do górnej granicy ustawowego zagrożenia zwiększonego o połowę - zaznaczono.

Czytaj: Po zmianach w kodeksie za błąd medyczny lekarz pójdzie do więzienia>>

Surowiej - zorganizowana przestępczość

Wyższe kara mają być też udział w zorganizowanych grupach przestępczych,  czy przestępstwa o charakterze terrorystycznym. 

Do Kodeksu karnego wykonawczego dodany ma być nowy rozdział, w którym uregulowano zasady przeszukania osób osadzonych, w tym granice tego przeszukania. Ponadto - jak informuje CIR - dodano możliwość przeprowadzania badań seksuologicznych, co ma umożliwić przeprowadzenie badania osadzonych w kierunku występowania zaburzeń preferencji seksualnych. Wprowadzono też limit przepustek dla skazanych odbywających karę w jednostkach półotwartych.