Poseł przypomina w swojej interpelacji, że zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, do egzaminu adwokackiego lub radcowskiego mogą przystąpić osoby, które przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 8 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu zatrudnione były na stanowisku referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.
Poseł podkreśla, że wielu z zatrudnionych w sądach powszechnych asystentów sędziów zainteresowanych jest przystąpieniem do tego egzaminu celem podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie, osiągnięcie pozytywnego wyniku z egzaminu wymaga długotrwałych przygotowań, które to mogą być realizowane jedynie w czasie wolnym od świadczenia pracy. - W tym stanie rzeczy, istotnym z perspektywy tych osób jest rozstrzygnięcie czy mogą one skorzystać z urlopu przewidzianego w art. 78c ustawy Prawo o adwokaturze. Zgodnie z tym przepisem „Pracownikowi przysługuje prawo do płatnego urlopu, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego oraz zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie wstępnym i adwokackim” - stwierdza poseł. I dodaje, że jego ocenie literalna wykładnia cytowanego przepisu prowadzi do konkluzji, iż urlop przysługuje nie tylko aplikantowi adwokackiemu będącego pracownikiem, jak to interpretują niektóre sądy, lecz każdemu pracownikowi.
W przekonaniu autora interpelacji, przy zastosowaniu reguł wykładni językowej, systemowej i celowościowej wykładnia przepisu art. 78c Prawa o adwokaturze pozwala na przyjęcie poglądu zgodnie, z którym z płatnego urlopu o jakim mowa w tym przepisie mogą korzystać również asystenci sędziów pod warunkiem spełnienia wymogów kwalifikacyjnych od których uzależnione jest przystąpienie do egzaminu adwokackiego bez konieczności odbywania aplikacji adwokackiej.
W związku z tym poseł Zenon Durka prosi ministra sprawiedliwości o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. czy osobie zatrudnionej na stanowisku asystenta sędziego przysługuje urlop na przygotowanie do egzaminu adwokackiego o jakim mowa w art. 78c ustawy Prawo o adwokaturze z prawem do wynagrodzenia ?
2. czy osobie zatrudnionej na stanowisku asystenta sędziego przysługuje prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu uczestniczenia w egzaminie adwokackim ?
3. Czy wskazany w art. 78c ustawy o adwokaturze okres 30 dni dotyczy urlopu i zwolnienia na czas egzaminu adwokackiego, czy też, niezależnie od urlopu we wskazanym wymiarze, pracownikowi przysługuje dodatkowo okres zwolnienia od pracy w dniach, w których przeprowadzany jest egzamin adwokacki ?
4. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytania nr 1 i 2 proszę o wskazanie czy pracodawca jest uprawniony do odmowy udzielenia pracownikowi – asystentowi sędziego, który jest uprawniony do przystąpienia do egzaminu adwokackiego urlopu i zwolnienia wskazanego w art. 78c ustawy Prawo o adwokaturze ?
- Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź ministra na tę interpelację. Obawiam się tylko, że MS odpowie na interpelację pod koniec maja lub w czerwcu także wielu z asystentów nie będzie mogło skorzystać z tego urlopu - mówi Piotr Kwaka, przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Asystentów Sędziów.